Zamanın Önemi

ŞİMDİ

Geçmişe saplanıp kalmış düşüncelerimiz ve geleceğe dair endişelerimiz, ruhumuzu öylesine güdükleştiriyor ki “şimdi”nin avuçlarımızın arasından kayıp gittiğini fark edemiyoruz bile çoğu zaman.

Kayıp giderken de, bizi mutlu eden şeylerin, kaçırılmaması gereken fırsatların ya da yapabileceklerimizin şimdiye ait olduğunu, gelecekte belki de olamayacağını idrak edemiyoruz ne yazık ki.

“Geçmiş”e kadar uzanıp onu değiştirmeye ya da “şimdi”ye getirip sil baştan yaşamaya gücümüz yetmeyeceğine göre, “geçmiş” geçmişliğiyle ve güzel hatıralarıyla kalmalı bence ya da belki de ibret almak için hatırlanmalı sadece.

“Gelecek” ise sürprizlerle dolu ve müphem. Şu andaki yaralarımıza merhem olmaktan uzak. Hayallerimizi ve tasarladığımız şeyleri yaşayabileceğimize inandığımız ölçüde mutlu etmeye yetecek güçte ve ruhumuzun şu andaki ihtiyacına tam olarak cevap verememekte.

Hâlbuki “şimdi”, neyse istediğimiz, onu yapabilmeye en yakın durduğumuz, gerçekleştirebileceğimizden en emin olduğumuz, gücümüzün en çok yettiği tek zaman dilimi.

Sadece bu kadar mı?

Kaybettiğimizde ancak gerçek değerini anlayabileceğimiz, henüz “geçmiş”te kalıp silikleşmeyen ya da “gelecek”teki hayallere ertelenmeyen varlıkların, elimizi uzattığımızda dokunabilecek kadar yakınımızda olduğu bir zaman dilimi “şimdi”.

Bütün bunlara rağmen hep ıskalanan ve nasıl geçtiği hiç anlaşılmayan…

Peki ne yapmalı?

Öncelikle “şimdi”ye odaklanmalı,

“şimdi”yi kaçırmamalı,

şimdi yapılabilecek şeylerin en iyisini yapmanın çareleri aranmalı.

Bazen çok zor olsa da…


 

Bu yazılar da ilginizi çekecektir:

Sorumluluk >

Mutluluk >

Dürüstlük >

Zamanın Önemi >

Başarı ve İki Önemli Mesele >

kitap-sozleri (22)

Yazar Hakkında

YORUMLAR
 1. Gülay doğan

  Şu an yaşadıklarım beni yorarken ,” şimdi”ye kilitlenmeye gücüm yokken, daha sonra geleceğinden emin olduğum mutluluğu bekleyişe geçmeyi bilerek ve isteyerek tercih etmişken benim canım “gelecek”im şimdi darılmasın?
  Yazın güzeldi Şulecim.

 2. Yok darılmaz bence sevgili kardeşim. Senin bekleyişin bile kim bilir hangi güzel şeylere gebedir. 🙂

 3. Hüsna Öztürk

  Tamda tahmin ettiğim gibi Şulem. İçinde bulunduğumuz zamanın diliminin değeri ancak bu kadar mükemmel anlatılabilirdi. Dünyamızı ve ahiret hayatımızı şekillendirecek bu anımızı ,geçmişe takılmadan , gerçekleşeceğinden emin olmadığımız hayaller kurmadan ve enönemlisi de henüz sevdiklerimiz yanımızdayken olabildiğince dolu dolu yaşamak yapabileceğimiz en doğru davranış olur diye düşünüyorum. Bu konuda Allah yardımcımız olsun. Eline yüreğine sağlık Hocam

 4. Gücümüzün en çok yettiği tek zaman dilimi. 🙂

 5. Pakize ÖZTÜRK

  Geçmiş ve geleceği düşünmek yerine , sonsuz bir ‘ŞİMDİ’nin farkına varıp tadını çıkarmak lazım .
  Velhasıl farkındalık oluşturmak güzel şey ;
  Farkettirdiğin için teşekkürler 😘

  • “Şimdi”nin işte bu kadar güçlü bir anlamı var. “Sonsuz bir şimdi” harika bir ifade Pakizecim, çok sevdim. 🙂

 6. Mustafa Sinan Öztürk

  Mühpem nasıl muazzam nasıl güçlü bi kelime.Nasıl mohkem öyle.Onun geçtiği cümleyi bile komple esir almaya o cümleyi ele geçirmeye hükmetmeye muktedir.Mühpem.Altetmek çok zor….Emeğine sağlık hocam👍

 7. Bazen tek bir kelime, bütün yükü sırtına alır ve dediğin gibi gücünü öyle derinden hissettirir ki abicim, diğer bütün kelimeler görünmez olur.
  Farklı bir pencereden baktın, değer kattın, teşekkür ederim. 🙂

 8. Mustafa Sinan Öztürk

  Müphem☺

 9. Dilek aras

  Şuleciğim birçoğunuzun kanayan yarasıdır , avuçlarımızın içinden akıp giden zamanın değerini bilememek…. O an geçtikten sonra ah ü zar etmek …Bunu bilmememize rağmen bu kısır döngüde debelenip durmak…Zamana yetişememek hep şikayet ettiğimiz konular .”An”
  dediğimiz şimdiki zamanımız kaçıp gitmekte. Trene binemeden istasyonda , elimiz böğründe ,gözler ufukta ,hayaller gelecekte…tekrarlanan kısır döngüler …Yaşadıklarımızı çok güzel ifade etmişsin her zamanki gibi .Bu kısa yazılar köşen harika olmuş . Diğer yazıların da birbirinden güzel , anlamlı ve düşündürücü ….Emeğine yüreğine sağlık canım Şulem:)

  • Senin gibi başarılı, tecrübeli ve yüreği duyarlı bir edebiyat öğretmeninden bunları duymak beni çok mutlu etti. Teşekkür ederim, sevgili Dilekcim… 🙂
   Hayatına veda eden gençleri gördükçe insan, yaşadığı bu anın, şimdinin hakkını vermesi gerektiğini daha iyi anlıyor.

 10. Meltem

  İnsanın ŞİMDİ’ yi tam anlamıyla idrak edilebilmesi için bir kedi sahiplenmesi gerekli 🙂 Anı en güzel yaşayan, geçmişe takılmayan, geleceği kaygıyla beklemeyen tek canlı kediler bence. ŞİMDİ herkesin kıymetlisi olmalı o olmadan geleceğin olmayacağını anlamamız lazım belki de.

 11. Süper bir tespit Meltemcim.
  Evet, geleceğimiz şimdiye bağlı. Şimdi neler oluyorsa geleceğimiz de bundan nasibini alacaktır mutlaka.
  Bu arada bir kedimin omasını ben de çok istiyorum. İleride belki benim de bir kedim olur. 🙂

 12. Esma Kuralkan

  Şule Hanım
  Yeni “ deneme ‘ yazınız
  ‘Gelecek ,Şimdi , Geçmiş ‘ te ,bence telafisi asla mümkün olmayan tek konu,tek kavram olan ‘zamanı’ ele almanız,nazarlarımızı ,güncelliğini hiç kaybetmiyecek olan ,bu konuya çevirdi..
  Bence,paha biçilemez bir iç huzur ve zamanı değerli kılmak için,
  <ahh !! Keşke şunu yapmasaydımları ,
  dediğimiz o anları azaltabilmenin,
  Yahut ,
  lerdeki pozitif iç çekişlerimizi çoğaltabilmenin yolu , her insanın, DNAsına verilmiş olan ‘vicdan’ dediğimiz o hüve noktasını baz almakla,mümkün olucağı kanaatindeyim..
  Her kararımızda,her işimizde,Vicdan kavramını rehber alırsak,ancak, böylece, hem Geçmiş’e hoş-bir sâda ile bakıyor olucağız, hem de bir nefes daha lüksümüz varmı ,bilemediğimiz geleceğimize daha endişesiz , gönül rahatlığı ile,bakıyor olucağız …
  Saygılar 💐…..,

 13. Pişmanlıklarımızın ve keşkelerimizin bir nedeni de, geçmişimizdeki “şimdi”lerin hakkını tam olarak veremeyişimiz.
  Bunu gerçekleştirmenin bir yolu da, vicdan duygusunu etkili kılmaktan geçiyor. 🙂

 14. Esma Kuralkan

  Şûle hnmcm,
  Şûle Hocam ;
  Yazınızda ‘Şimdi ‘ lerin önemi çook güzel anlatılmış..
  Şimdi, hemen. !!!
  Sonrası yok ,tabi kalbin ve vicdanın rotasındakiler için ,hemen….
  ‘Vaktinde verilmiş bir adet gül, vaktinde verilmemiş pırlantadan değerlidir ‘
  Güzel bir örnek olan buradaki ‘şimdi ‘ye tebrikler. 👌🏼😊💐

  • Ve hiçbir şey o gülün yerini tutamaz, öyle değil mi?
   Maalesef yazgısında hep bu var insanın. 🙁
   Teşekekkürler, binlerce…

 15. Dilek Aras

  Yine çok güzel bir konuya dikkat çekmişsin Şulecim …Zaman dün bugün yarından ibaret…Yarınlara odaklanmış bugünler elimizden kayıp gitmekte. Senin de belirttiğin gibi anı yaşayamadan hızla akıp giden hayattan bir şey anlayamamakta kaçırdıklarımızın farkına varamamaktayız. En acısı da bildiğimiz halde bu akışı durduramamamız…”Zamanın anın kıymetini bilerek yaşayanlardan olmak “kulağa hoş geliyor … Başarabilene kimbilir nasıl hoş!

 16. Haklısın Dilekcim, zamana karşı tam olması gerektiği gibi bir duruş sergilememiz çok zor, zamanı daha doyumlu yaşayabileceğimize dair öğrendiğimiz teknikleri harfiyen uygulamak da öyle.
  Bize düşen, geriye dönüp baktığımızda pişmanlık duymayacağımız bir hayat yaşamaya çalışmak.
  Filozof Seneca, bize verilen hayatın -biz eğer zamanı iyi yorumlayabilirsek- yeterince uzun olduğunu belirtmiş. Yani eğer zamanı doğru algılar ve yorumlarsak daha doyumlu bir hayat bizi bekliyor.

  Düşüncelerin, sayfaya ayrı bir zenginlik kattı, çok teşekkür ederim Dilekcim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir