Yaşamak (Kitap Sözleri)

Yu Hua Sözleri

Yaşamak, Yu Hua sözleri

Kendi ülkesinde 1993 yılında yayımlanan, Türkçeye de 2012 yılında çevrilen Yaşamak, günümüz Çin edebiyatı↵ dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Yu Hua‘ya ait bir roman.

Büyük bir trajediyi konu alan eser, Mao↵ nun liderliğindeki Çin Komünist Partisi’nin, Büyük İleri Atılım Projesi ve Kültür Devrimi‘ni gerçekleştirmeye çalıştığı tarihî dönemden izler taşıyor.

Roman için yazdığım kitap yorumuna buradan↵ ulaşabilirsiniz.

Bu sayfada ise Yaşamak’tan derlediğim kitap sözlerini okuyabilirsiniz


Yu Hua Sözleri

Yaşamak 

“Yaşamın her şeyi kapsaması gibi yaşamak da hayatı olduğu gibi kucaklar. Doğumları ve ölümleri, mutsuzlukları ve umutlarıyla…”

“Derin bir mutluluk duyuyordu çünkü onun hayatıyla ilgilenen birisi vardı.”

“Sefalet ve zorluklar diğerlerinin hafızasını kötü etkiliyor olabilir. Geçmişle, çoğunlukla bir tür miskinlik hâlinde yüzleşirler. Ne yapacaklarını bilmeden geçmişi garip bir gülümsemeyle başlarından savarlar. Sanki dedikodu ya da kulaktan dolma şeylermiş gibi, kendi tecrübelerine karşı ilgiden yoksundurlar.”

yasamak-yu-hua-sozleri-1

Babamın İstediği Şeyler

“Kendi kendime babamın benden yapmamı istediği şeylerin, onun yapamadığı şeyler olduğunu düşündüm ama bunu nasıl kabul edebilirdim ki?” (Yaşamak, Yu Hua sözleri, s.15)

Kumar

“Tüm insanlar aynıdır: Kendileri bir başkasının cebinden alırken yüzleri aydınlanır, gülümserler ama kaybetme sırası onlara geldiğinde yastaymış gibi ağlarlar.” (s.22)

“Aslında kazandıklarım hep küçük paralardı ama kaybedince bir servet kaybediyordum. (s.22)

Tavuk Kaza, Kaz Kuzuya, Kuzu Öküze…

“Uzun zaman önce Xu ailesinin ataları sadece bir tavuk beslerdi. O tavuk büyüyünce kaz oldu, kaz kuzuya döndü ve o kuzu öküz oldu. Ailemiz böyle zenginleşti. Sıra bana geldiğinde, Xu ailesinin öküzü kuzuya döndü, sonra kuzu eridi ve kaza döndü. Sıra sana geldiğinde, kaz tavuğa döndü ve şimdi bir tavuğumuz bile yok.”

Kendimi Cezalandırmak 

“Kemerimle kendimi oracıkta asmak istedim. Düşünceler denizinde boğulmuş bir hâlde yürümeye çalıştım. Bir karaağacı geçtikten sonra fark ettim ki çıkarmak için elimi kemerime bile atmamıştım. Gerçekten ölmek istemiyor, sadece kendimi cezalandırmak için bir yol arıyordum.” (s.28)

Pirinçler Çürüyünce

“Bir ay boyunca yağan yağmuru günlerce süren sıcak rüzgârlar izledi ve tarladaki bütün pirinç çürüdü. 
Gece çöküp de rüzgâr esmeye başlayınca koku, aynı leş gibi dayanılmaz hâle geliyordu. 
Önceleri herkes pirinç saplarını kullanabileceğimizi düşünüyordu. Pirinci hasat edemeyince saplar da çürümüştü. Hiçbir şeyimiz kalmamıştı.
Başkan, valinin bize tahıl göndereceğini söyledi fakat kimse bir şey göndermedi. Aslında hiç kimse başkanın söylediğine inanmıyordu ama inanmamaya da cesaret edemiyordu.”

yasamak-yu-hua-sozleri-1

“Sık sık ağlasalar da bu, çok mutsuz olduklarından değildi. Bazen çok mutlu ve huzurlu olduklarında bile ağlıyorlardı.”
(Yaşamak, Yu Hua sözleri, s.41)

Geçmişi Görebilmek

“Fugui kadar unutulmaz biriyle daha sonra hiç tanışmadım. Hayat tecrübeleri hakkında bu kadar net ve onları başkalarına aktarmada bu kadar yetenekli biriyle hiç tanışmadım. Geçmişini tamamıyla görebilen birisiydi.” (s.41)

“Nefret edecek bir sürü şey gelirdi aklıma ama sonunda yine kendimden nefret ederdim.” (s.42)

“Güçlü ve sağlıklı bir aile, toprak çanağın kırılması gibi parça parça olmuştu.” (s.42)

Ölülerin Kemikleri

“Bazıları da mezarları kazıyordu, ölülerin kemiklerini tabutlardan çıkarıp tekrar gömme zahmetine katlanmadan bir köşeye fırlatıyorlardı. Tabutları ateş yakmak için kullanıyorlardı. Öyle bir duruma gelmişti ki her şey, kimse ölülerin kemiklerinden korkmuyordu.” (s.61)

“Önce bebek gibi ağladım, sonra geçmişi düşünmeye başladım. Düşündükçe daha çok ağladım.”

Fakirlik

“Annem sık sık, ‘İnsan mutlu olduğu sürece, fakirlik utanılacak bir şey değildir.” derdi. (s.52)

“Eskiler der ki fakirlik adamın hırsını köreltir.” (s.44)

Ölene Kadar Çalışmak

“Her gün yorgunluktan ölene kadar çalışınca başka şeyler için endişe edecek vaktiniz kalmıyor.” (Yaşamak, Yu Hua sözleri, s.46)

İnanırsan Başarırsın!

“Çocukluğumdan beri bir düzine savaşta bulundum. Her defasında kendi kendime ‘Yaşamalıyım!’ dedim. Vücudumun her yerini kurşunlar sıyırdı ama asla vuramadılar. Chunsheng, ölmeyeceğine inanırsan başarırsın!” (s.66)

“Öleceğim yerin adını bile bilmiyorum.”
(Yaşamak, Yu Hua sözleri, s.68)

Bir Parça Ekmek

“Artık öyle bir noktaya geldik ki yaşamak ya da ölmek önemli değildi. Ölmeden önce bir parça ekmek yiyebilirsek mutlu olacaktık.” (s.69)

Yu Hua Sözleri

Hayat Bu!

“Hayat bu, her şey olacağına varır.” (s.77)

“Bir felaketten kurtulunca ardından güzel günler gelir.” (s.77)

Parada Pulda Gözüm Yok

“Parada pulda gözüm yok! Her sene sana yeni bir çift ayakkabı dikebildiğim sürece mutlu olacağım.” (Yaşamak, Yu Hua sözleri, s.77)

Anne Yüreği

“Anne yüreği her zaman biraz daha yumuşaktır.” (s.80)

“Jiazhen tedavi edilemez bir hastalığa tutulmuştu, bunu düşündükçe daha da beter oluyordum. Hayatımız ne kadar da çabuk geçmişti. Jiazhen’in ince ve kemikli yüzüne baktım ve evlendiğimizden beri onu bir gün bile mutlu edemediğimi düşündüm.” (Yaşamak, Yu Hua sözleri, s.106)

Kadınların Tepesi Atınca…

“Kadınların tepesi attı mı söyleyemeyecekleri ya da yapamayacakları şey yoktur.” (s.122)

yasamak-yu-hua-sozleri-

Açlık

“Açlık insanları her türlü fenalığa ve ahlaksızlığa itebiliyor.” (Yaşamak, Yu Hua sözleri, s.123)

“Biraz çalışırsam içim rahat eder.” (s.130)

“Öküzler yaşlandıklarında aynı ihtiyar adamlara benzerler. Acıktıklarında dinlenmeleri gerekir ki yemek yemeğe güçleri olsun.”

Dört Kural

“İnsanların unutmaması gereken dört kural vardır: Yanlış söz söyleme, yanlış yatakta uyuma, yanlış eşikten girme, elini yanlış cebe atma!” (Yaşamak, Yu Hua sözleri, s.143)

Geçmişi Düşündüm

“… sonra geçmişi düşünmeye başladım. Düşündükçe daha çok ağladım. Zaman gerçekten de uçup gidiyordu.” (s.145)

“Yaz gelince evleri sivrisinekle doldu ama cibinlikleri yoktu. Karanlık çökünce Erxi, Fengxia’yı serin havada otursun diye kapının önüne çıkarıyor, kendisi de gidip sinekler onu ısırsın diye yatağa uzanıyordu. Evin içindeki sinekler onu ısırmaktan doyunca nihayet Fengxia’nın gelip uyumasına izin verirdi.”

“Hepimiz sıradan insanlardık. Elbette ülke sorunlarına karşı ilgisiz değildik, sadece olanları anlamıyorduk.” (Yaşamak, Yu Hua sözleri, s. 150)

Yaşamak

“Ölüler hep dirilmek ister. Sense hâlâ hayattasın ve mücadele ediyorsun, ölemezsin! Sonra devam ettim. Hayat sana anne ve babandan bir hediye. Eğer yaşamak istemiyorsan bunu önce onlara sormalısın.
Gözyaşlarını silerken, ‘Anne ve babam uzun süre önce öldüler.’ dedi.
O zaman yaşamak için daha çok sebebin var, dedim.” (s.174)

“İnsan ne kadar şanslı olursa olsun, ölmek istiyorsa hiçbir şey onu yaşatamaz.” (s.175)

“Bir söz vardır: Yeşil dağlar olduğu sürece, yakacak odun için endişelenmeye gerek yoktur.” (s.180)

“Hadi eve gidelim, dedim, öteki hayatta bu 
hastaneyle görülecek hesabımız var.” (Yaşamak, Yu Hua sözleri, s.181)

“Ağlamak istedim ama gözyaşım tükenmişti.” (s.182)

“İnsan hayat boyu ne zorluklarla ve sıkıntılarla karşılaşırsa karşılaşsın, ölüme yaklaşırken kendini teselli edecek bir şeyler buluyordu.” (s.184)

Öteki Dünya

“Benim için bu hayat artık bitiyor. Bana karşı çok iyiydin, çok memnunum. Ben de sana iki çocuk doğurdum, sanırım seni mutlu ettiğimi söyleyebiliriz. Umarım öteki dünyada da, ömrümü yine seninle geçiririm.” (s.185)

Bir Çatı Altında Olmak

“Üç neslin bir çatı altında olması, iki neslin bir çatı altında olmasından iyidir.” (Yaşamak, Yu Hua sözleri, s.190)

“Karanlık gökyüzünden inerken gözümü kırptığım anda alacakaranlığın uçup gideceğini biliyordum. Uçsuz bucaksız toprakların gürbüz göğsünü sergileyişini izliyordum. Davetkâr bir çağrıydı. Bir annenin yavrusuna seslenişi gibi, topraklar geceyi çağırıyordu.” (s.205)

Yazar Hakkında

YORUMLAR
 1. Engin Akan

  Hocam iyiki böyle bir karar almışsınız. Bu vesile ile bizde tecrübe, güzel yorum ve anlatımlarınızdan faydalanma şansına sahip olduk. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 2. Beyza Nur

  Hayat Bu!

  “Hayat bu, her şey olacağına varır.” (s.77)

  “Bir felaketten kurtulunca ardından güzel günler gelir.” (s.77)

  Her zaman bu bilinçte olmak için ne yapılmalı?

  • Zihninizi boş yere yormamak için söylenmiş bir söz bu.
   Hayatta bazen biz ne kadar çaba göstersek de bazı şeylerin önüne geçemeyiz ya da biz ne kadar olmasını istesek de bazı şeyleri olduramayız. Böyle durumlarda yapılması gereken en doğru şey, gerçeği bir an önce kabul etmek ve bulunduğumuz şartları dikkate alarak yapmamız gereken en iyi şey neyse onu yapmaya çalışmak. Yani bir nevi, işimize odaklanıp suyu akışına bırakmak.
   Sevgilerimle…

 3. Mustafa Sinan Öztürk

  Düşünüyorumda hocam ; son çalışmalarınız o kadar yalın , sürükleyici , çarpıcı geldi ki bana.Sanırım adını tesbit edemediğim bir üslubunuz oldu.Bu bir gerçek.Başlayınca sonuna kadar hızlı hızlı gitme gereğini duyuyorum merakla…

  • Ne kadar güzel şeyler yazmışsınız. Beğenmenize çok sevindim.
   Nezaketiniz için teşekkür ederim.

   • Mustafa Sinan Öztürk

    Faydalanan biziz hocam.Ben teşekkür ederim👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir