Vadideki Zambak

VADİDEKİ ZAMBAK

Balzac sözleri…

Fransız edebiyatının usta kalemidir Honoré de Balzac↵ Dünya edebiyatına mükemmel eserler kazandırmıştır. Bu eserlerden biri de kuşkusuz Vadideki Zambak‘tır.

Bu muhteşem klasik için yazdığım yorum ve inceleme yazısına buradan↵ ulaşabilirsiniz.

Bu sayfada ise Vadideki Zambak’tan sizin için derlediğim birbirinden güzel alıntılar bulunmaktadır. Farklı alıntıları da okumak isterseniz yorum ve inceleme yazısına bakabilirsiniz.


Balzac Sözleri

Sonradan Görmeler

“Sonradan görmeler maymun gibidir, cambazların taklit ettikleri maymunlar gibi: Yukarılara çıktıkları görülür, tırmanışlarındaki çevikliğe hayran kalınır, gelgelelim tepeye çıktılar mı sadece utanılacak yerleri görülür.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Hatıralar                                             

“Ruhumun derinliklerinde, sakin zamanlarda görünen ve fırtına dalgalarının parça parça kumsala attığı deniz bitkilerine benzeyen muhteşem hatıralarım vardır.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Gurur

“Kölenin de gururu vardır, zorbaların ancak en büyüğüne boyun eğmek ister.”

Adalet

“…insanların korkunç adaleti, bir adamın boynuna kılıcını ne zaman çekse, kendi kendime: Ceza kanunlarını acı çekmemiş insanlar yapmış, demişimdir.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Vicdan

“Size hayatımı verebilirim ama vicdanımı veremem. Vicdanımı dinlemeyebilirim fakat onu konuşmaktan alıkoyabilir miyim?”

Hayata ve İnsana Dair

vadideki-zambak

Maalesef… 

“Her çiçek solar, bütün mutlulukların ertesi günü kötüdür, ertesi günü varsa. Gerçek hayat bir sıkıntıdır.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Hemen hepimiz her sabah, yüreğimiz aşka susamış, içimiz içimize sığmayarak yola koyuluruz. Sonra bütün bu varlığımız ızdırap cehenneminin ateşinden geçince, insanların ve olayların arasında kalınca her şey yavaş yavaş biz farkında olmadan küçülür ve sonuçta bir kül yığını ortasında elimizde kala kala bir parçacık altın kalır.”

Hayat Dediğin Budur İşte!

“Hayat dediğin budur işte! Bir yanda büyük büyük iddialar, öbür yanda küçücük gerçekler.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Kimsenin Uydusu Olmayın!

“Başkalarının iyiliğini elinizden geldiğince az kabul edin. Hiç kimsenin uydusu olmayın, yalnız kendi kendinize bağlı olun.”

Az Şey İsteyin! 🙂

“Az şey isteseydi, belki de çok şey elde ederdi.”

“Artık mutlu olamayacakların tek sevinci başkalarının mutluluğudur.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Orta Bir Yol Bulun!

“Hayatınızda iki üç kişiden daha fazla gerçek dostunuz olmayacak, tam güveniniz onların servetidir. Bu güveni fazla kişiyle paylaşmak bu dostlara karşı ihanet değil midir? Birkaç kişiyle başkalarından daha fazla samimi olursanız, aman ağzınızı sıkı tutun. Bir gün onları karşınızda rakip ya da düşman olarak görecekmişsiniz gibi tetikte olun. Hayatın rastlantıları bunu gerektirecektir. Bu nedenle ne soğuk bir tavır takının ne de çok sıcak. İnsanın fazla risk almadan durabileceği orta bir yol bulun.”

“Bütün kötü günleri mutlu geçirilmiş bir tek gün silebilir.”

“Bazen dakikalar mutluluk getirmesi beklenen yüzyıllardır.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Korkmayın!

“Toplumsal erdem yüzünden çoğu zaman olayların kurbanı olursanız, bu sizi korkutmasın. Görünüşte rüzgârın içine saçılan bunca tohumun meyvesini bir gün nasıl olsa toplayacaksınız.”

Dikkatli Olun!

“Zekânızı gösterin ama başkalarının eğlencesi olacağınız durumlara da düşmeyin çünkü şunu iyi biliniz ki sizin zekâ üstünlüğünüz yüzünden herhangi bir kimsenin kalbi kırılacak olursa, bu kimse önce susacaktır ama daha sonra sizin adınız geçtiğinde, ‘İnsanı amma eğlendiriyor.’ diyerek sizi küçümsemeye çalışacaktır.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Fikirlerinizi Güçlendirin!

“Fikirleriniz ne kadar güçlüyse, o kadar etkili olursunuz.”

Asıl Korkutucu Olan Şey…

“Düşman kazanmaktan korkmayın, asıl korkutucu olan, düşmanı olmayandır.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Hep Şikâyetçi Olmayın!

“İnsanlardan şikâyet edenlere ve dünyada hep nankörlerle karşılaştıklarını söyleyenlere benzemeyin. Böyle bir anlayış, kendi kendini heykelleştirmek olmaz mı?”

Samimi Olun!

“Her hile, her aldatmaca ortaya çıkar ve sonunda sahibine zarar verir, oysa bir insan samimiyet alanına yerleşince, her şeyin tehlikesi daha bir azalır gibi geliyor bana.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Alçak Gönüllü Olun!

“Alçak gönüllü bir hayat sürmenin üstün yanları olduğunu biliyordum. İnsan, bir kez bu hayatın tadını aldıktan sonra sürekli olarak göz önünde olmaya katlanamaz. Tatlı ve hafif renkler görmeye alışmış gözler, nasıl güneşin parlak ışığı karşısında rahatsız olursa, böylesi şiddetli karşıtlıklardan hoşlanmayan ruhlar da vardır.”

Hayat Dersi

“Kendinize fazla güvenmeyin, bayağı olmaktan kaçının, gayretkeşlik göstermeyin. Bunlar hayat denizinde insanın her an çarpabileceği üç kaya gibidir. Kendinize gösterdiğiniz fazla güven, başkalarının size besleyecekleri saygı duygusunu örseler, bayağı tavırlarınız çevrenizde küçümsenmenizle sonuçlanır, başkaları için göstereceğiniz aşırı ve gereksiz çabalar da insanlar tarafından sömürülmenize, kullanılmanıza yol açar.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Öyle düşünceler vardır ki sırdaşı ancak Tanrı’dır ama insanın yüzüne korkunç bir ifade verir.”

vadideki-zambak

Gençlik

“İhtiyar, eleştirirken tatlı dillidir, genç ise insafsızdır.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Dünyayı ele geçirecek bir gücüm olduğunu hissediyorum ama yirmi bir yaşındayım ve tek başınayım.”

“Derin duyguların sonsuzluğunun keşfedilebilmesi için insanın daha gençken kıyısında yaşadığı büyük göllerin derinliğini ölçmüş olması gerekir.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Toy bir genç, güzel bir kadının sözleriyle düşünceleri arasında bir zıtlık olabileceğini düşünebilir miydi hiç?”

“Hikâyemi iyice anlayabilmek için, hayatınızın o güzel çağına dönün. O çağda ağız yalanla kirlenmemiştir. Bakış, arzuyla çatışan utangaçlığın ağırlaştırdığı göz kapaklarıyla örtülü olsa da özgürdür. Ruh, dünyanın düzenbazlığı karşısında eğilmemiştir. Yürek ne kadar korkaksa atılan ilk adım da o kadar cesurdur.”

Ayrılık

“Ayrılık, yalnız küçük kafalarda, bayağı ruhlarda duyguları köreltir, ruhun çizgilerini siler, sevilen insanın güzelliğini azaltır. Ateşli hayal güçlerinde, heyecanın etkisiyle kanları yepyeni bir kızıllık, aşkları değişmez bir biçim alan kimselerde ise ayrılık, ilk Hıristiyanların inançlarını sağlamlaştıran onlara Tanrı’yı daha yaklaştıran işkenceler gibi değil midir yoksa?”

Şüphe

“Şüphe bizi kendi kendimizi tanımamızı engeller ve bizi hayattan soğutur.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Seven Bir Kadın

“Göklere giden bir arınmış ruh değil de göklerden inmiş bir melek olmadıkça seven bir kadın, sevgilisini bir başka kadınla mutlu görmektense can çekişirken görmeyi yeğ tutar. Ne denli çok severse yarası da o denli ağır olur.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Yoksa siz kadınları tanımıyor musunuz? Onlar neyseler odurlar. Üstün yönlerinin gerektirdiği bazı kusurları kendilerinde taşımaları da zorunlu bir şeydir.”

“Kadınların hepsi en sivri düşüncelere duygunun biçimlerini vermesini çok iyi bilirler.”

“O, hiçbir zaman kalbimde kendine yer arayan bir kadın olmadı. Tersine, kalbimin ta kendisi oldu.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Sevilen kadın bütün kadınların en güzeli değil midir?”

“Biz kadınlar, sandığınız kadar budala değiliz. Sevdiğimiz zaman sevdiğimiz adamı her şeyin üstüne koyarız. Üstünlüğümüze inancımızı sarsan şey, aşkımızı da sarsar.”

“Erkekler bizim gururumuzu okşarken kendi gururlarını da okşamış olurlar.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Kadınlar

“Kadınlar, aşklarının çiçeklerini ne kayalara serpmekten hoşlanırlar ne de hasta bir yüreği sarmak için sevgilerini cömertçe harcamaktan. Bütün kadınlar yüreğinizin kuruluğunun farkına varır, siz de hep mutsuz olursunuz.”

“Erkekler hayatlarının uğraşlarında acılarına, üzüntülerine karşı çareler bulurlar; işlerinin hay huyu onları oyalar ve avutur fakat biz kadınların dertlerimize, acılarımıza karşı ruhumuzda hiçbir dayanak noktası yoktur.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Hükümdarlar da tıpkı kadınlar gibidirler: Kendileri için yapılanların zaten yapılması gereken şeyler olduğuna inanırlar.”

“Bir kadının susuşunda ne anlamlar bulunduğunu, böyle dağınık ve sere serpe konuşmanın ne düşünceler gizlediğini de öğrenecektim.”

“Biz kadınlar ilk olmaktan hoşlanırız.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Ne yaparsanız yapın, kızlar hep sevgililerinden bahsedeceklerdir, erkekler de kadından.”

“Sevdiği kadınla gezinmek, ona kolunu vermek, onun geçeceği yolu seçmek! Bu sınırsız sevinçler bir hayata fazlasıyla yeter.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Yalnız ve yalnız anne olan kadınlar zevklerden çok özverilerle bağlanmazlar mı?”

“Ona göre hayat, yerine getirilmesi gereken görevlerden oluşuyordu. Tanıdığım bütün soğuk kadınlar da görevlerini kendileri için kutsallaştırmışlardı.”

“Elimi ancak ben size verince tutun, dedi. Bırakın kendi başıma buyruk olayım. Yoksa size ait bir şey olurum ki böyle olmamalı.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Nezaket

“Gerçek nezaketin özünü dinî inanç oluşturur.”

vadideki-zambak

Görgü Sanatı

“Görgü sanatının en önemli kurallarından biri de insanın kendi kendisi hakkında hemen hemen hiç konuşmamayı gelenek hâline getirmesidir.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Dürüstlük ve Nezaket

“Dostum görünüşte basit şeyler belki bunlar ama doğruluğun, onurun, dürüstlük ve nezaketin hayatta başarıya ulaşmanız için en güvenli, en hızlı araçlar olduğunu gösterirler.”

vadideki-zambak

Aşk

“Aşk uçup gittiğinde, âşıkların birbirlerini bir daha görmemelerinin ne denli korkunç bir zorunluluk olduğunu anladım. Her şey olduğun yerde bir hiç olmak!”

“Ben uyurken yüreğim nöbet tutuyordu…”

“Düşüncelerimde okşadığım, ruhumda öptüğüm güzel çiçek! Ey benim dalında el değmeden, başı dimdik, mağrur ve yapayalnız duran, beyaz ve mis kokulu zambağım!” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Zaten bencillik bulaşan sevgiler pek fazla sempati uyandırmazlar. Gönül, her tür hesap ve çıkardan nefret eder.”

“Aşk, yalnız güvenle yaşar sevgili Kont.”

“Her şey olmayan bir sevgili, hiçbir şeydir.  …asıl amacı ben değildim… bütün hayatı değildim.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Bazı insanları toprağa gömeriz ama öyle insanlar da vardır ki kefenleri bizim yüreğimizdir. Anıları her gün kalbimizle birlikte çarpar, soluk alır gibi onları düşünür.”

Aşk Sükûnet İster

“Bana kalırsa aşk biraz sükûnet ister. Ben aşkı hep dipsiz bir göl gibi hayal etmişimdir. Üstünde şiddetli olsa da ender fırtınaların yükseldiği, toplumun şatafatlarından uzak yaşamayı seçmiş iki insan, bu gölde çiçeklerle bezenmiş sakin bir adada yaşarlar.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“O günden itibaren Kontes artık sevgili değil, en sevgili oldu. Kalbimde, orada kendine bir yer isteyen, özveriyle ya da şehvetle iyice oraya yerleşen bir kadın gibi yer etmedi. Hayır, bütün kalbe sahip oldu ve onun düzgün çalışması için zorunlu bir şey hâline dönüştü.”

“Karşılık görmemiş duygular bazı ruhlarda kin hâline gelir. Bendeyse öyle olmadı, yoğunlaştı bu duygular. İçimde kendine bir yatak oydu, sonra da oradan hayatıma aktı.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

”Bunlar öyle duygular ki içine sığdırmaya kalp yetmez.”

“Deha gibi aşkın da sezileri vardır.”

“Ruhumu, düşüncelerimi, tertemiz saf aşkımı, gençliğim ve yaşlılığımı sana adamışım; ona ise geçici bir tutkunun istekleri ve zevkleri kalıyor. Anılarımı bütün ölmezliği ile sana, en derin unutulmuşu ise ona veriyorum.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Bu kutsal aşka verilmesi gereken yeni adı da yalnızca melekler bilirler.”

“Aşk bir suç önünde geriliyorsa sınırları var demektir, oysa sınırsız olmalıdır aşk. Bu düşünce müthiş bir şekilde burktu yüreğimi. Sevmiyor beni, diye düşündüm.”

Dürüst Olun!

“Yapamayacağınız bir şeyi sizden istedikleri zaman, hiçbir asılsız ümit kapısı bırakmadan, kesin olarak reddedin; daha sonra yapmak istediğiniz şeyi kendiliğinizden, çabucak yapın. Böylece reddetmenin inceliğiyle iyilik yapmanın inceliğini, insanı yücelten bu iki dürüstlüğü kazanmış olacaksınız. Acaba insanlar boşuna verilmiş bir ümit yüzünden mi, yoksa yerine getiremeyeceğinizi söylediğiniz bir dilekten ötürü mü daha fazla gücenirler?”

Haddini Bilmezlik

“Bir iddia sahibi olmak, kendini beğenmişlik ve bunu kanıtlamak gücün saygısızlığı, haddini bilmezliğidir. Ortaya attığı iddialarının altında kalmak, küçük akıllıların otlağı haline gelen sürekli bir gülünçlüktür.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Unutamam

“Sahtekârlık gelmez benim elimden. Boğulan düşmanımı kurtarmak için suya atılabilirim, ısıtmak için ona paltomu verebilirim, kısacası onu affedebilirim ama yaptıklarını unutmadan.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Bana verdiği acılardan haberi bile yok, her zaman affedilmiştir!”

“Bir Hıristiyan olarak sizi affetsem bile, kadın olarak hâlâ acı çekiyorum.”

Acı Çekmek

“Çok acı çeken insan, çok yaşamış demektir.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Kendisini besleyen besinden yoksun kalan yürek, kendi kendini yer, bitkinleşir. Bu bitkinlik gerçi ölüm değildir ama ölüm öncesi bir niteliği vardır.”

“Birçok mutsuz kişi için ‘yarın’ anlamsız bir sözcüktür.”

“Ruha zehri damla damla akıtan ve vücudu yok etmek amacıyla içini kemiren katile niçin mutlu bir hayat sürmek hakkı tanınıyor? Ne çok katil vardı cezasız kalmış! İnce ve kibar suçlara karşı bu nasıl bir hoşgörüydü! Manevi işkencelerle cinayet işleyenler nasıl da temize çıkıyorlardı!”

“Ve o, gözyaşlarıyla yüreğine taş basarak katlandığı bu en taşkın acıları da Tanrı’nın huzuruna götürmek için ölebilirdi.”

“Acılar sonsuz oluyor, sevinçlerin ise bir sınırı var.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Aşırı acı, sinir sistemini güçlendiriyor.”

“Ne var ki bu bitmek bilmeyen acılar beni güçlü görünmeye alıştırdı. Bu güçlülük de işlendikçe arttı, ruhumu manevi dirençlere hazırladı.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Bedeni iyileştirmek için yüreğin iyileşmiş olması gerekirdi!”

“Manevi acıların mutlak bir ölçüsü yoktur, şartlara bağlıdırlar ve ruhların inceliği ile orantılıdırlar.”

“Bu acıların en güç bastırılanları en gizli olanlarıdır.”

“…hayır, gidip senden uzaklarda öleceğim, can veren güneşinden uzak kalmış bir bitki gibi.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

Çocukluk

“Fakat çocukluğun yasaklanan şeylere karşı daha fazla özendirici olduğunu bilmedikleri için, bana sadece yasak koymuşlardı ama yıldızlar hakkında düşünmemi engelleyememişlerdi.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Ne var ki henüz çocuktum, başkalarının küçümsemelerini küçümseyecek ruh yüceliğinden uzaktım elbette.”

“Çocukların gözlerindeki istek ve arzuyu nasıl okursanız onlar da sizin gözünüzdeki istek ve arzuyu öyle okurlar.”

“Hayatın sabahında kaptığımız izlenimler ne derin çizgiler bırakıyor yüreğimizde.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“Yersiz yasaklar çocukların tutkularını büyüklerden daha fazla keskinleştirir, çocuklar sadece yasaklanan şeyi akıllarına takarlar.”

“Yeni eğitim ve terbiye tarzı çocuklar için çok zararlı. Kendilerini bazı gerekli bilgilerle tıka basa dolduruyor, bilimin darbeleri altında öldürüyor ve vaktinden evvel yıpratıyoruz.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“İncecik kökleri aile toprağında sert çakıllara rastlayan, ilk sürgünleri hain eller tarafından parçalanmış, açılır açılmaz çiçeklerini don vurmuş ruhlardaki sessiz acının resmini yapacak, ağıdını en dokunaklı şekilde söyleyecek sanatçı ne zaman gelecek? Dudaklarıyla bir memenin acımsı sütünü emen, gülücüğü sert bir bakışın korkunç ışıltısıyla sönen yavrunun acılarını hangi şair söyleyecek bize?”

Erkekler

“Erkekler hayatlarının uğraşlarında acılarına, üzüntülerine karşı çareler bulurlar; işlerinin hay huyu onları oyalar ve avutur. Fakat biz kadınların dertlerimize, acılarımıza karşı ruhumuzda hiçbir dayanak noktası yoktur.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)

“…çünkü erkek artık bu yaştan sonra gözyaşı dökmez, döktürür. Sevdiği kadında kendisini sevmeye başlar. Oysa genç yaşta sevgiliyi kendi varlığımızda severiz. Bundan sonra zevklerimizi, hatta kusurlarımızı sevdiğimiz kadına aşılamak da isteyeceğizdir. Oysa hayatın başında sevdiğimiz kadın kendi erdemlerini bize kabul ettirmektedir. Bir gülümsemeyle güzele çağırır bizi…”

“Etsel bir aşkla tanrısal bir aşk arasında hepimizin geçirdiği çarpışma bundan ileri gelir. Kimi adam, bunları bir tek kadında çözer, kimi de geri durur; kimi eski isteklerini doyurabilmek için bütün kadınları araştırır, kimi bunu kendisinde bütün evrenin özetlendiği bir tek kadında idealleştirir.”

“Sonraları, bir kadında kadını seviyoruz, oysa sevilen ilk kadında her şeyi seviyoruz.” (Vadideki Zambak, Balzac sözleri)


Vadideki Zambak adlı bu mükemmel eser için yazdığım yorum ve inceleme yazısına buradan↵ ulaşabilirsiniz.


Yorum yapmadan geçmeyin !


Kitap Yorumları  (Türk Edebiyatı)  Tıklayınız↵

Kitap Yorumları  (Dünya Edebiyatı)  Tıklayınız↵

Kitap Sözleri  (Türk ve Dünya Edebiyatı)  Tıklayınız↵

Anlamlı Sözler Tıklayınız↵

Yazar Hakkında

YORUMLAR
  1. Bülent Karadeniz

    Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir