Kürk Mantolu Madonna

KÜRK MANTOLU MADONNA 

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna adlı eseri için yazdığım yorum ve inceleme yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yorum ve İnceleme↵

Bu sayfada, eserden alınmış alıntıları okuyacaksınız. Farklı alıntıları da okumak isterseniz yorum ve inceleme yazısına bakabilirsiniz.

Alıntılar

Bir şey noksandı, fakat bu neydi? Evden çıktıktan sonra bir şey unuttuğunu fark ederek duraklayan, fakat unuttuğunun ne olduğunu bir türlü bulamayarak hafızasını ve ceplerini araştıran, nihayet, ümidini kesince, aklı geride, ileri gitmek istemeyen adımlarla yoluna devam eden bir insan gibi üzüntülüydüm.” (Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali)

“Kaybedilen en kıymetli eşyanın, servetin, her türlü dünya saadetinin acısı zamanla unutuluyor. Yalnız kaçırılan fırsatlar asla akıldan çıkmıyor ve her hatırlayışta insanın içini sızlatıyor.” (Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali)

“Demek ki insanlar birbirine ancak muayyen bir hadde kadar yaklaşabiliyorlar ve ondan sonra, daha fazla sokulmak için atılan her adım daha çok uzaklaştırıyor. Seninle aramızdaki yakınlaşmanın bir hududu, bir sonu olmamasını ne kadar isterdim. Beni asıl, bu ümidin boşa çıkması üzüyor…” (Kürk Mantolu Madonna)

“Hayatta hiçbir zaman kafamızdaki kadar harikulade şeyler olmayacağını henüz idrak etmemiştim.” (Kürk Mantolu Madonna)

“Bir insanın diğer bir insanı, hemen hemen hiçbir şey yapmadan, bu kadar mesut etmesi nasıl mümkün oluyordu? Ahbapça bir selam ve temiz bir gülüş… ve ben bu anda başka hiçbir şey istemiyordum.” (Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali)

Kürk Mantolu Madonna

Bitmiyor, sadece bazen belki güneşli bir günde veya kalabalık bir gecede geçtiğini sanıyorsun ama geçmiyor esasında. Alışıyorsun zamanla. Asla bitmiyor…” (Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali)

“İnsanı dibinde ne olduğunu bilmediği bir kuyuya indirmek, dibinde canavar olduğunu bildiği bir kuyuya indirmekten daha zordur.” (Kürk Mantolu Madonna)

“Dünyada bana hiçbir şey tabiattan melul bir insanın zorla gülmeye çalışması kadar acı gelmemiştir.” (Kürk Mantolu Madonna)

kurk-mantolu-madonna-anlamli-sozler

Bir kitabı okurken…

“Bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım.” (Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali )

Sevmek kabiliyeti olan bir insan…

İçinde hakikaten sevmek kabiliyeti olan bir insan hiçbir zaman bu sevgiyi bir kişiye inhisar edemez (bağlayamaz) ve kimseden de böyle yapmasını bekleyemez. Ne kadar çok insanı seversek, asıl sevdiğimiz bir tek kişiyi de o kadar çok kuvvetle severiz. Aşk dağıldıkça azalan bir şey değildir.” (Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali)

Susarak da…

“İnsanların birbirlerini aramaları, bulmaları ve birbirlerinin içini seyretmeleri için konuşmanın neden muhakkak surette gerekli olmadığını, neden bazı şairlerin boyuna, tabiatın güzelliği karşısında yanlarında konuşmadan gidecek birini aradıklarını anladım. Yanımda ağzını açmadan yürüyen, karşımda ses çıkarmadan çalışan bu adamdan, ne öğrendiğimi iyice bilmediğim hâlde, bana senelerce ders veren birinden öğrenebileceğimden çok daha fazla şeyler öğrendiğime emindim.” (Kürk Mantolu Madonna)

“Siz de bütün diğer erkekler gibi her şeyi kabul eder görünerek her şeyi kabul ettirmek yolunu tutuyorsunuz.” (Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali)

“Hiçbir mahlûk bir erkek kadar hodbin, kendini beğenmiş ve kibirli, fakat aynı zamanda korkak ve rahatına düşkün değildir.” (Kürk Mantolu Madonna)

 

Farklı alıntıları da okumak isterseniz Kürk Mantolu Madonna için yazdığım yorum ve inceleme yazısına bakabilirsiniz.

Yorum ve İnceleme↵


Yorum yapmadan geçmeyin !!!


Kitap Yorumları  (Türk Edebiyatı)  Tıklayınız↵

Kitap Yorumları  (Dünya Edebiyatı)  Tıklayınız↵

Kitap Sözleri  (Türk ve Dünya Edebiyatı)  Tıklayınız↵

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir