Karamazov Kardeşler

KARAMAZOV KARDEŞLER

DOSTOYEVSKİ SÖZLERİ

Dostoyevski’nin Suç ve Ceza ile Karamazov Kardeşler adlı muhteşem klasikleri için yazdığım yorum ve inceleme yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Suç ve Ceza (Yorum ve İnceleme)↵

Karamazov Kardeşler (Yorum ve İnceleme)↵

 

Burada ise Karamazov Kardeşler’den alınmış her biri ayrı değere sahip alıntıları okuyacaksınız.

ALINTILAR

“Kendi kendine yalan söyleyip yalanını ciddiye alan insan sonunda ne kendinde ne de etrafta gerçeği seçemez olur.” (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

dostoyevski-karamazov-kardesler (1)

“İçinizdeki her kötülük bunun farkına vardığınız anda temizlenir.” (Karamazov Kardeşler)

“Bütün gayretinize rağmen gayenize ulaşmak şöyle dursun ondan gitgide uzaklaşmış olduğunuzu dehşetle göreceğiniz anda dikkat edin, tam o anda, birdenbire gayenize ulaşacak, sizi daima seven, hareketlerinizi gizliden idare eden Yaratıcı‘nın mucizeler yaratan kudretinin varlığını açıkça hissedeceksiniz.” (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski )

“Bilirsiniz, konuşmayan, gururlu, gözyaşlarını hep içine akıtan çocuklar, büyük bir keder karşısında ansızın kendini tutamaz olur, birdenbire boşanıverirler.” (Karamazov Kardeşler)

“Yaratıcı’nın varlığını kabul ettikten başka hikmetini, akıl erdiremediğim gayesini de kabul ediyor; hayatın kuruluşuna, yaşamanın anlamına inanıyorum.” (Karamazov Kardeşler)

dostoyevski-sozleri-karamazov-kardesler

AKILLI İNSANLA KONUŞMAK ZEVKLİDİR

Akıllı insanla konuşmak zevklidir.” (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

“Yaratıcı’ya, size böyle bir ızdırabı duyabilen bir kalp ve asıl hayatınız göklerde olduğu için yücelikler peşine düşme kabiliyeti verdiği için şükredin.” (Karamazov Kardeşler)

YANLIŞ HÜRRİYET ALGISI

“İhtiyaçların giderilmesi konusunda hiç çekinme, hatta isteklerini alabildiğine arttır! Bugün herkesin dilinde bu var, hürriyet böyle anlaşılıyor.

İhtiyaçlarını alabildiğine genişletmek hakkı neler doğurur?

Zenginleri yalnızlığa ve manevi çöküntüye, fakirleri kıskançlığa, suç işlemeye götürür.” (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

“Hürriyeti, ihtiyaçlarını genişletmeye ve gidermeye yarayacak bir araç saydıkları için yaratılışlarına zıt giderler.

Anlamsız, ahmakça arzu, alışkanlık ve ipe sapa gelmez hayallere yer verirler. Ziyafetler, gezip tozmalar, arabalar, rütbeler, emir kulu uşaklar öyle önemli bir ihtiyaç sayılır ki; uğruna hayat, şeref, insani değerler…

Her şey feda edilir. Bunları sağlayamayınca kendine kıyanlar bile olur.”

“Kendi kendine uydurduğu başı sonu gelmez ihtiyaçları gidermeye alışmış, bu ihtiyaçların esiri olan adam artık çaresizdir.

Yalnızlığı içinde bütün dünya vız gelir ona. Malı mülkü yerindedir ama hayatta neşesi, sevinci kalmamıştır.” (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

DUA

“Ölçülü olmaya, haddini bilmeye dikkat et, bu hususta bilgi edin. Yalnız kalınca dua et.” (Karamazov Kardeşler)

Duayı unutma, içten gelen her dua yeni bir duygunun ifadesidir. Bilmediğin güçlü fikirlerin kaynağıdır.” (Karamazov Kardeşler)

“Önceleri sana engel olmakla canavarlık ediyormuşum. Sen kandili yakarken dua edersin, ben de sana bakıp içim huzur dolar, duana katılırım. İkimiz de aynı Yaratıcı’ya dua etmiş oluruz.” (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

“Yaratıcı’nın huzuruna korku içinde çıkan ruh; yeryüzünde onu düşünen, onun için dua eden birisi bulunduğunu duyunca nasıl duygulanırdı, kim bilir!

Yaratıcı ikinize de büyük bir sevgiyle bakar, merhametiyle sevgisinin sınırı olmadığı için senin acıdığın birine bunları kat kat bağışlar, onu senin hatrına affeder.” (Karamazov Kardeşler)

Onun büyüklüğü kadere rıza göstermeyi bilmesindedir.” (Karamazov Kardeşler)

“Birçok şey bu dünyada bizden saklıdır ama buna karşılık, semavi âlemle aramızda canlı bağlar bulunduğunu bildiren gizli duygular bağışlanmıştır. Zaten duygularımızın, düşüncelerimizin kökü de burada değil, başka âlemdedir.

Filozofların, hiçbir şeyin esası yeryüzünde idrak edilemez, demelerinin nedeni budur.” (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

dostoyevski-karamazov-kardesler (6)

“Yalnız yaşamak değil, alçakça ölmek de mümkün değil. Hayır baylar, ölüm de şerefli olmalı.” (Karamazov Kardeşler)

“Izdırapla paklanacağım!” (Karamazov Kardeşler)

“Kavgalarım, kudurmalarım hep içimdeki çelişkilerdendi belki. Bunu söndüreyim diye dövüşüyordum.” (Karamazov Kardeşler)

“Her şey büyük Yaratıcı’nın sırrına eremeyeceğimiz takdiriyle olur.” (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

AKLIMIZI BAŞIMIZA TOPLAMAK

“Sonunda biz de aklımızı başımıza toplayarak, iç âlemimizi sıkı bir imtihandan geçirmeli, sosyal bünyemizin gerçek durumunu ortaya koymalıyız.” (Karamazov Kardeşler)

Yeryüzünün kısa misafirleriyiz, az zamanda çok kötü şeyler yapar, kötü sözler söyleriz. Bunun için topluyken birbirimize iyi şeyler söylemek fırsatlarını kaçırmayalım.” (Karamazov Kardeşler)

“Bir suçsuzu cezalandırmaktansa on suçluyu affetmek daha iyi…” (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

“Yakınlarınızı daima artan bir gayretle sevmeyi deneyin.

İçinizdeki sevgi çoğaldıkça Yaratıcı’nın varlığına da ruhun ölmezliğine de kanaat getirmeye başlarsınız.

İnsanları sevmekte tam bir fedakârlığa varabilirseniz ve kesinlikle inanırsanız, ruhunuz artık hiçbir şüpheyle kararmaz.

Bu denenmiştir, tereddütsüz böyledir.” (Karamazov Kardeşler)

“Sevgi eğitici bir kuvvettir fakat elde edilmesi zor, çok uğraş isteyen bir iştir. Çünkü belirli bir an için değil, sonuna kadar sevebilmek gerek.

Hakiki sevgiyi kim olsa, adi bir cani bile duyabilir.” (Karamazov Kardeşler)

VAZGEÇMEK

YOLDAN ÇEKİLMEK

Dostoyevski’ye göre zamanı geldiğinde “vazgeçmek”, “yoldan çekilmek”, “yol vermek” de erdemli bir duygudur.

“Yol vermek… Sevdiğin insanın ve nefret ettiğin birinin yolundan çekilmek… Hem nefret ettiğini de bağrına basacaksın; böylece çekileceksin yoldan.

Onlara, ‘Güle güle gidin, Allah’a enanet olun…’ diyebilmek…” (Karamazov Kardeşler)

 

Bu kitap için yazdığım yorum ve inceleme yazısında, eserden derlediğim farklı alıntılara da ulaşabilirsiniz.

Yorum ve İnceleme↵


Bu yazılar da ilginizi çekecektir:

KİTAP YORUMLARI

SuçveCeza↵  Tutunamayanlar↵  Madame Bovary↵  Kürk Mantolu Madonna↵  Küçük Ağa↵  Karamazov Kardeşler↵  Vadideki Zambak↵  Muhteşem Gatsby↵   Anna Karenina↵  Genç Werther’in Acıları↵  Gurur ve Ön Yargı↵  Gün Olur Asra Bedel↵  Huzur↵  Sahip Olmak ya da Olmak↵ jurnalKırmızı ve Siyah↵

KİTAP SÖZLERİ

Suç ve Ceza↵ Tutunamayanlar↵ Kürk Mantolu Madonna↵ Madame Bovary↵ Vadideki Zambak↵ Anna Karenina↵ Genç Werther’in Acıları↵ Gün Olur Asra Bedel↵ Huzur↵ Sahip Olmak ya da Olmak↵ Gurur ve Ön Yargı↵ Muhteşem Gatsby↵ Küçük Ağa↵ Kırmızı ve Siyah↵ Jurnal↵

kitap-sozleri (22)

Yazar Hakkında

YORUMLAR
  1. Elif Öztürk SEYHAN

    Yeni ufuklara yazınla açılmak çok Harika 🌼

  2. Teşekkürler… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir