Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum Sözleri ve Alıntıları

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum Sözleri ve Alıntıları

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum sözleri ve alıntıları…

2016‘da NPR (National Public Radio) Yılın En İyi Kitabı Ödülü’nü alan Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum, eleştirmenlerin dikkatini farklı eserleriyle de çekmeyi başaran Kanadalı yazar Iain Reid↵in imzasını taşıyor.

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum, soluğunuzu kesecek kadar gerilim düzeyi yüksek bir roman. Onu sıradan gerilim romanlarından ayıran en önemli yönü ise içeriğindeki felsefik sorgulamalar ve psikolojik çözümlemeler.

Kurgusuyla da sıra dışı olmayı başaran Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum için yazdığım kitap yorumuna buradan↵ ulaşabilirsiniz. Bu sayfada ise kitaptan derlediğim sözleri okuyabilirsiniz.

her-seyi-bitirmeyi-dusunuyorum-iain-reid-
Iain Reid

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum Sözleri ve Alıntıları

Düşünceler

“Bazen düşünceler, gerçeğe eylemlerden daha yakındır. Her istediğini söyleyebilirsin, her istediğini yapabilirsin ama her istediğini düşünemezsin.” (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum sözleri ve alıntıları, Iain Reid, s.7)

İçgüdü

“Bir şeyin tehditkâr olduğunu nasıl anlarız? Bir şeyin masum olmadığını anlamamızı sağlayan nedir? İçgüdü, her zaman mantıktan üstündür.” (s.21)

İnsanlar

“Bence başkaları hakkında öğrendiğimiz şeylerin çoğunu o kişilerin bize anlattıklarından öğrenmiyoruz. Gözlemlediklerimizden öğreniyoruz. İnsanlar ne isterlerse anlatabilirler. Jake’in de bir keresinde söylediği gibi, insanlar ‘Tanıştığımıza memnun oldum.’ derken aslında farklı bir şey düşünüyor, bizim hakkımızda bir yargıya varıyorlar. Aslında hissettikleri şey kesinlikle ‘memnuniyet’ değil ama böyle diyorlar yine de, biz de sessizce başımızı sallıyoruz.” (s.31)

Venüs 

“Venüs’te bir gün, Dünya’da yüz elli gün gibidir. Atmosferi nitrojen ve karbondioksitten oluşur, merkezinde demir bir çekirdek vardır. Volkanlar ve katılaşmış lavlarla doludur Venüs, İzlanda gibi.
… 
Ama en sevdiğim özelliği, Güneş ve Ay’dan sonra gökyüzündeki en parlak gezegen olması.” (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum sözleri ve alıntıları, Iain Reid, s.35)

Uzay ve Karanlık Madde

“Uzayda her şeyin göreceli bir konumu vardır. Uzay bir varlıktır ama sınırsızdır. Ne kadar uzağa gidersen yoğunluğu o kadar azalır ama sürekli ilerleyebilirsin. Başlangıcıyla sonu arasında kesin sınırlar yoktur. Uzayı tam olarak anlamamız ya da bilmemiz mümkün değil. Bilemeyiz.

Karanlık madde bütün maddelerin yapı taşıdır ama hâlâ gizemini koruyor.

Görünmezdir. Galaksilerin oluşmasını ve galaksilerin çevresindeki yıldızların dönüş hızını matematiksel olarak sağlayan ekstra maddedir.” (s.35)

Bilmemek 

“Her zaman her şeyi bilmek gerekmiyor. Bilmemenin de kıymetini biliyorum ben. Bilmemek insanca bir şey. Uzay gibi. Çözümlenemez ve karanlık ama tamamen değil.” (s.36)

Sorgulamak

“Kendimizi gerçekten tanımak için kendimizi sorgulamamız gerekir.” (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum sözleri ve alıntıları, Iain Reid, s.42)

Hakikat Yalnız Bir Kere Gerçekleşir

“Bir anı hatırlanışında başka bir şeydir. Kesin değildir. Hakiki olaylardan esinlenen öyküler büyük ölçüde kurmacadır. Hem kurmacayı hem anıları bir arada hatırlar ve anlatırız. İkisi de birer öykü biçimidir. Öyküler aracılığıyla öğreniriz. Öyküler aracılığıyla birbirimizi anlarız. Ama hakikat yalnız bir kere gerçekleşir.” (s.46)

Uydurmaca

“Her öykü uydurmacadır. Gerçek olanlar bile.” (s.46)

Unutulmak Zorunda

“Her şeyin bir bölümü mutlaka unutulacak. Ne kadar iyi ya da dikkate değer olursa olsun. Öyle olmak zorunda. Olacak.” (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum sözleri ve alıntıları, Iain Reid, s.47)

Öz Güven ve Öz Farkındalık

“Dünyanın en çekici şeyi öz güven ve öz farkındalığın karışımıdır. Bunların doğru miktarlarda birleşmesi yani. İkisi de gereğinden fazla olduğunda işe yaramaz.” (s.48)

Küçük Jestler

“Küçük jestler kendimizi iyi hissetmemizi, başkaları hakkında iyi şeyler hissetmemizi sağlar. Küçük jestler bizi birleştirir. Her şey gibidirler. Birçok şey bunlara bağlıdır.” (s.54)

Temel Hakikat

“Hayatımızın geri kalanını bir kişiyle birlikte geçirmemizin daha iyi olacağı düşüncesi, varlığın temelindeki hakikatlerden biridir. Gerçek olmasını istediğimiz bir inançtır.” (s.55)

Birlikte Yaşlanmak

“Yalnızlıktan, bağımsızlıktan yoksun kalmak, çoğumuzun sandığından daha büyük bir fedakârlık. Aynı yaşam alanını, bir hayatı paylaşmak yalnız olmaktan çok daha zor. Aslına bakarsanız çift olarak yaşamak neredeyse imkânsız gibi bir şey, değil mi? Hayatınızın geri kalanını birlikte geçireceğiniz başka birini bulmak? Birlikte yaşlanacak, birlikte değişecek birini? Her gün göreceğiniz, ruh hâllerine ve ihtiyaçlarına karşılık vermeye çalışacağınız birini?” (s.55)

Zekâ

“Zekâ her zaman iyi midir, merak ediyorum. Peki, ya ziyan edilirse? Ya memnuniyetten çok yalnızlığa neden olursa? Ya üretkenlik ve zihin berraklığı yerine acıya, izolasyona, pişmanlığa neden olursa?” (s.55)

Mantık ve Zekâ

“Mantık ve zekâ, cömertlik ve empatiyle bağlantılı değildir.” (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum sözleri ve alıntıları, Iain Reid, s.55)

Birini ve Kendimizi Tanımak

“Birini tanımaya çalışmak, hiç bitmeyen bir yapbozu çözmek gibidir. Önce en küçük parçaları yerlerine yerleştirir, bu sırada kendimizi daha iyi tanırız.” (s.58)

Hassas ve Kırılgan

“Her şey o kadar hassas ki. Metabolik alkalozu ele alalım -hidrojen yoğunlaşmasına bağlı olarak- dokunun pH seviyesinin hafifçe yükselmesidir bu. Fark edilmesi çok zordur. Bu yalnızca bir örnek ama yaşamsal bir örnek. Buna benzer başka pek çok şey var. Her şey olağanüstü kırılgan.” (s.59)

Bir Şeyler Eksik

“Hayatım yıllardır dümdüz… Hayatım yavan, neşesiz yalnızca. Öyle çok şey kazara olmuş gibi, gereksiz, keyfe keder geliyor ki… Hayatımda bir boyut eksikliği var. Bir şey eksik.” (s.59)

Depresyon 

“Depresyon ciddi bir hastalıktır. Fiziksel acı verir, insanı yıpratır. Kanseri nasıl karar vererek atlatamıyorsan depresyondan da karar vererek çıkamazsın. Üzüntü normal, insani bir duygudur, mutluluktan farkı yoktur. Mutluluğun bir hastalık olduğunu düşünmezsin. Üzüntü ve mutluluk birbirlerine ihtiyaç duyarlar. İkisi de var olmak için birbirine muhtaçtır, demek istiyorum.” (s.60)

Asıl Üzücü Olan

“Üniversitedeki öğrencilerin ve eğitim kadrosundaki pek çok kişinin tek derdi -abartmıyorum- diyet ve zorlu egzersizler aracılığıyla kendi metabolizmalarına uygun miktarda kaloriyi nasıl yakacakları. Bunu insanlık tarihi bağlamında düşün bir de. Bence asıl üzücü olan bu.” (s.61)

Etik Anlayışımızda Sapma

“Modern Çağ ve şu anda değer verdiğimiz şeyler gözden geçirilmeye değer. Etik anlayışımızda bir kayma var. Genel anlamda şefkat yoksunluğundan söz etmek mümkün mü? Başkalarına duyulan ilgi, bağlantılar, bunların hepsi birbiriyle ilişkili.” (s.61)

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum Sözleri ve Alıntıları

Mutluluk 

“Kendi hayatlarımızdan daha büyük bir şeyle bağlantıda olmaksızın kendimizi nasıl önemli hissedebiliriz, bir amacımız olduğunu nasıl söyleyebiliriz? Bu konuyu düşündükçe mutluluğun ve tatmin hissinin başkalarının -bu, bir kişi bile olsa- varlığıyla bağlantılı olduğuna daha fazla inanıyorum. Mutsuzluk nasıl mutluluğu gerektiriyorsa veya tam tersi. Yalnızlık…” (s.61)

“Kendimize her zaman mutlu olmamız gerektiğini söyledikçe ve mutluluk kendi başına bir amaca dönüştükçe durum kötüleşiyor.” (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum sözleri ve alıntıları, Iain Reid, s.62)

Yalnız Olmak

“Yalnız olmak, kendimizin en gerçek hâline daha yakın olmak anlamına gelmiyor mu? Başkasıyla bağlantı hâlinde değilken, onların varlığı ve yargılarıyla seyreltilmemişken daha çok kendimiz değil miyiz? Başkalarıyla, arkadaşlarımızla, ailemizle ilişkiler kurarız. Bunda sorun yok. Bu tür ilişkiler, aşk ilişkileri gibi bağlayıcı değildir. Kısa süren ilişkilerimiz, sevgililerimiz olabilir ama sadece yalnızken kendimize odaklanabilir, kendimizi bilebiliriz. Bu yalnızlık olmadan kendimizi nasıl bilebilir, nasıl tanıyabiliriz?” (s.66)

Evlilik

“Çoğu insan evlenmek istiyor. Başarı oranı bu kadar düşük olmasına rağmen insanların kitleler hâlinde denediği başka bir şey var mı?” (s.66)

Kaybetmek

“Bir şeylerin gerçek olduğunu onları kaybedebileceğini düşündüğün zaman anlıyorsun.” (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum sözleri ve alıntıları, Iain Reid, s.67)

Nasıl Kavrarız?

“Bir şeyin önemini ve geçerliliğini yalnızca deneyim aracılığıyla kavramayız. Simgeler aracılığıyla kabul eder, reddeder, ayırt ederiz. Hayatı, varoluşu, neyin önemli olduğunu kavramamız açısından matematik ve bilim kadar önemlidir bunlar da.” (s.97)

Şiddet

“Amerika’da her yıl 1.000.000’dan fazla şiddet içeren suç işleniyor.” (s.147)

Kötülük ve Bencillik

“İnsan kendini böyle bir durumda bulacağını düşünmüyor hiç. İzlenmek, takip edilmek, tutsak alınmak, yalnız kalmak. Bir insanın başka bir insana böyle eziyet edebileceğini düşününce midem bulanıyor. Nesi var insanların? Neden böyle şeyler yapıyorlar? Neden başkalarını bu hâle getiriyorlar? Kötülük insanı şoke ediyor. Ama hedefi siz değilseniz sorun yok. Unutuyorsunuz. Hayatınıza devam ediyorsunuz. Sizin başınıza gelmedi. Başka birinin başına geldi.” (s.152)

Korku

“Korkunun, terörün, dehşetin geçici olduğu sanılıyor. Balyoz gibi hızla indiğini ama kalıcı olmadığını sanıyor insanlar. Doğru değil bu. Yerlerine başka duygular gelmezse, solup gitmezler. Derinlerdeki korku olduğu yerde kalır, yayılabilirse yayılır. Onu aşamaz, ondan daha zeki davranamaz, onu bastıramazsınız. Tedavi edilmezse şiddetlenir. Korku, alerjik reaksiyon gibidir.” (s.158)

Görmezden Geliyoruz

“En önemli şeyleri sürekli görmezden geliyoruz. Başımıza böyle bir şey gelene dek. Sonra istesek de istemesek de görmezden gelemiyoruz.” (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum sözleri ve alıntıları, Iain Reid, s.164)

Sınırlarımız ve İhtiyaçlarımız Var

“Sınırlara ve ihtiyaçlara kızıyoruz. İnsani sınırlara ve kırılganlığımıza. Sürekli yalnız kalamazsınız. Her şey hem uçucu hem de ağırdır. Bağlanacak ve korkacak öyle çok şey var ki. Sayısız gereklilik var.” (s.164)

Seçim Yapmak Zorundayız

“Doğru olanı yapmak, insani kararı vermek marifettir. Her zaman seçim yapabiliriz, her gün. Hepimiz yapıyoruz zaten. Yaşadığımız sürece seçim yapabiliriz. Hayatımız boyunca karşılaştığımız herkes seçim yapmak zorunda. Bunu görmezden gelebiliriz ama hepimiz için tek bir soru var.” (s.164)

Eylemler

“Hareketler, eylemler gerçeği gizleyebilir, çarpıtabilir. Eylemler doğaları gereği yapılan, uygulanan şeylerdir. Soyutlamadır onlar. Eylemler birer inşadır.” (s.170)

Metafor

“Alegori, karmaşık metaforlar. Bir şeyin önemini ve geçerliliğini yalnızca deneyim aracılığıyla kavramayız. Simgeler aracılığıyla kabul eder, reddeder, ayırt ederiz.” 170)

Hayatın Altyapısı

“İnsanlar dayanma gücünden söz ederler. Her şeye göğüs gerip yola devam etmekten, güçlü olmaktan ama bunu sadece yalnız olmayanlar yapabilir. Hayatın altyapısı budur. Başkalarıyla yakınlık. Yalnız başına hayat, yalnızca dayanıklılık mücadelesine dönüşür.” (s.172)

Tek Seçenek: Harekete Geçmek

“Başka biri olmadığında ne yapabiliriz? Kendi başımıza hayatta kalmaya çalıştığımızda? Her zaman yalnızsak ne yapabiliriz? Asla hiçbir zaman başka biri olmadığında? O zaman hayat ne anlama gelir? Bir anlamı olur mu? Bir gün nedir? Bir hafta? Bir yıl? Bir ömür nedir? Hepsi başka anlama gelir. Başka bir yolu, başka bir seçeneği denemek zorundayız. Diğer tek seçeneği.” (s.172)

İhtiyacımız Olan Şey

“Etkileşime girmek, bağlantı kurmak şarttır. Hepimizin ihtiyacı olan şey. Yalnızlık kendini sonsuza kadar besleyemez, ta ki beslenmeye başlayana dek.” (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum sözleri ve alıntıları, Iain Reid, s.173)

“Belki de bir ilişkinin gerçek olup olmadığını ancak bu şekilde öğrenebiliriz. Daha önceden bizimle bağlantısı olmayan biri, gerçek olabileceğini asla düşünmediğimiz, asla inanmadığımız bir şekilde bizi tanıyıp öğrendiği zaman.” (s.173)

“Peki, neden olmasını sağlamak yerine, gelmesini bekliyoruz?
Ben neyi bekliyorum? 
Ne bekliyorum?” (s.173)

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum kitap yorumuna buradan↵ ulaşabilirsiniz.

kitap (25)

Yazar Hakkında

YORUMLAR
  1. Hüsna Öztürk

    🌹Elinize emeğinize sağlık sevgili Şule Hocam 🌹

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir