Gün Olur Asra Bedel

GÜN OLUR ASRA BEDEL

Cengiz Aytmatov’un oldukça etkileyici bir romanıdır Gün Olur Asra Bedel.

Günlük dilimize “mankurt” kavramının yerleşmesine de vesile olan bu önemli eser için yazdığım yorum ve inceleme yazısına  buradan↵  ulaşabilirsiniz.

Bu sayfada ise eserden derlediğim kitap sözlerini okuyacaksınız. Farklı sözleri de okumak isterseniz yorum ve inceleme yazısına bakabilirsiniz.

Kitap Sözleri

gun-olur-asra-bedel

Asıl Mesele

“Asıl mesele de bu işte. Zaman ne kadar geçerse geçsin, bazı konularda hiçbir şeyi değiştirmez. Elinden malını mülkünü, varını yoğunu alsalar, bundan ölmezsin. Bunları yine edinebilirsin, ama senin onurunu kırar, ruhunu öldürürlerse, işte buna çare yoktur.” (Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov)

Mal İyesi Hüda’dan

“-Doğru söyle Kazake, Karanar’ı henüz bir köşek iken bana verdiğine pişmansın, değil mi?
Kazangap ona alaylı bir gülümseme ile baktı. Yedigey’den böyle bir söz beklemediği besbelliydi:
-Bak Yedigey, dedi, hepimiz insanız. Her şeyi düşünebiliriz ama atalarımızın bir sözü var: “Mal iyesi Hüda’dan” der. Hüda, Karanar’a başkasının değil, senin sahip olmanı istemiş, sen de olmuşsun. (Mal iyesi Hüda’dan: İnsanı mal sahibi yapan Allah’tır, bir Kırgız atasözü)” (Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov)

Allah

“İnsan kalbinde başlangıç ile son, hayat ile ölüm arasındaki çelişkiyi uzlaştıran, yalnız ve yalnız, bilinmeyen, görülmeyen Allah idi.” (Gün Olur Asra Bedel)

Acılar

“Nice zamandır yüreğinden pençesini çekemeyen acılar şimdi onu yere sermişti.” (Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov)

Asıl Cinayet

“Bir insanın elinden malı mülkü, bütün zenginliği hatta hayatı bile alınabilir, diye söylendi; ama insanın hafızasını almak gibi bir cinayet işlenir mi?” (Gün Olur Asra Bedel)

Güç, Atasını Tanımaz

“Küç atasın tanımaydı: Güç atasını tanımaz. (Güce, kuvvete kavuşan babasını bile tanımaz.)”

gun-olur-asra-bedel

GÜN OLUR ASRA BEDEL

Felâketin İlk Sersemletici Dalgası

“Yedigey, bu kadını o büyük acılardan korumak için bütün üzüntülerini üzerine almaya, onun yerine bu acıları çekmeye hazırdı ama yine de felâketin ilk sersemletici dalgası vurup geçmeden onu yatıştırmasının, acısını hafifletmesinin mümkün olamayacağını çok iyi biliyor ve bu yüzden hiçbir şey söylemeden oturuyordu yanında.” (Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov)

Ruhun Derinden Derine Sarsılması

(Harika bir benzetme!)

“Toprak kaymalarının sonunda dağların yamaçları, bazen de dağın kendisi, karşı konulmaz bir güçle göçer, yerin altını üstüne getirir, kocaman yarıklar açarlarmış. İnsanlar  o olayı ancak gözleriyle gördükleri zaman, ayaklarının dibinde ne büyük felaketler saklı olduğunu anlarlar. Bu olayın özelliği, yer altı sularının kaya diplerini uzun zamanda, yavaş yavaş oyarak kimsenin fark etmediği şekilde erozyonu hazırlamasıdır. Altı oyulan dağlar, yamaçlar, hafif bir deprem, bir gök gürlemesi ya da şiddetli bir yağmur sonunda, yavaş yavaş kaymaya başlar. Kopan kayalar ya da çığ yuvarlanması ansızın olur ve biter; ama toprak kaymaları herkesin gözü önünde korkunç bir güçle ilerler ve onu hiçbir şey durduramaz.
Böyle korkunç olaylar bazen insanların başına da gelebilir. Üstesinden gelemediği çelişkilerle baş başa kalan insan, moral bakımından derinden derine sarsılır ama bunu kimseye söyleyemez, çünkü ona kimse yardım edemez. Bu korkunç bir yer kayması gibidir, tehlikeyi görürsünüz ama bir şey yapamazsınız.” (Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov)

İnanmayan İnsan

“İnanmayan insan başı ağrımayınca Allah’ı düşünmez.” (Gün Olur Asra Bedel)

Adalet Yok Edilemez

“İnsanoğlunun kıskançlık, başkalarını çekememe hastalığından kurtulması, daha çok zaman alacaktır. Bu zamanın ne kadar uzun olacağını bilemem ama yeryüzünde kötülüklerin, ağır haksızlıkların sürekli gizli kalamayacağını, adaletin, gerçeğin yok edilemeyeceğini bilmek beni rahatlatıyor ve sevinmem için yetiyor.” (Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov)

GÜN OLUR ASRA BEDEL

Bekleyiş

“Hiç bitmeyecek kadar, sonsuzluk kadar uzun, soğuk, uçurum kadar karanlık bir bekleyişti bu.” (Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov)

Hayat

“Hayat değişmelerle, yenilenmelerle doludur. Her değişim, ömrün geçip gittiğini gösterse de, hayata anlam kazandırır ve insan yaşamak ister. Senin de başına gelmedi mi, insan hastalanır ve sonra iyileşir, iyileşince hayatın değerini daha iyi anlar, ondan yeni bir tat alır.” (Gün Olur Asra Bedel)

gun-olur-asra-bedel

Yiğitlik, Kaçmakta Değildir

“Nereye gidersen git, üzüntülerin de seninle beraber gelecektir. Hayır Yedigey, kaçmakla kurtulamazsın. Yiğitlik kaçmakta değildir. Eğer yiğit isen, bildiğim Yedigey isen burada kalıp üstesinden gelmelisin o meselenin.” (Gün Olur Asra Bedel)

İhtiyarlık Çağında Pişman Olmak

“O zamanlar, esen rüzgârı bağrı ile karşılar, tamburunun sesini dinleyenlerin yüreklerinde odlar tutuşurdu. Ağzından çıkan her şey havada kapılırdı. O zamanlar sevmeyi de acı çekmeyi de ölüp ölüp dirilmeyi de bilirdi. Üzengide doğrulup vedalaşırken gözyaşı dökmeyi de bilirdi. Niçindi bütün bunlar? Şu ihtiyarlık çağında pişman olmak, boz küller altında korların sönüp gitmesi gibi gençlik yıllarının geçip gittiğini görerek acı duymak için mi?” (Gün Olur Asra Bedel,Cengiz Aytmatov )

gun-olur-asra-bedel

 

Gün Olur Asra Bedel için yazdığım  Yorum ve İnceleme↵  yazısında, eserden derlediğim farklı alıntılara da ulaşabilirsiniz.


 

Bu yazılar da ilginizi çekecektir:

Kitap Yorumları  (Türk Edebiyatı)↵

Kitap Yorumları  (Dünya Edebiyatı)↵

Kitap Sözleri  (Türk ve Dünya Edebiyatı)↵

kitap-sozleri (22)

Yazar Hakkında

YORUMLAR
 1. Bayram UĞUR

  İnsanın arada kaçıp sığınacağı bir yer olmalı hayatında…
  Yorgunluktan, yoğunluktan, kalabalıktan, stresten, yapmacık olan her şeyden kaçıp huzur bulduğum nadir bulunan limanlardansınız.
  Ve bu güzellikleri bize yansıtıp, yaşattığınız için sonsuz şükranlarımı sunuyorum.
  Yüreğinize, kaleminize sağlık hocam.

  • İçten teşekkürlerimi sunuyorum ben de…

   Görebiliyorsan bir güzellik, o muhakkak ki sendeki yürek güzelliğindendir, emin ol.

 2. Gülay Doğan

  Asra bedel güzel günlerimiz olsun 🙂
  Sevgiyle…

 3. Olsun… 🙂 💐

 4. Engin AKAN

  Hocam sitenizi yeni keşfettim.Detaylı inceleme şansım olmadı ama hemen bir şeyler paylaşmak istedim.Gördüğüm şu ki büyük emekler vermişsiniz.Emeğinize kaleminize sağlık.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Büyük bir dikkatle sizi takip edeceğim.

  • Nezaketiniz için teşekkür ederim.
   kitablogum.com’u beğenmeniz ve onu keşif olarak görmeniz beni çok mutlu etti.
   Takipte kalmanız dileğiyle.

 5. Ebru

  Merhabalar,

  Yeşilçam’ın unutulmaz filmi Selvi Boylum Al Yazmalım‘ın da yazarı olan, onlarca edebi esere sahip olan, dünyaca ünlü edebiyatçı Cengiz Aytmatov‘un ‘’Beyaz Gemi’’ adlı romanından en sevdiğim 7 alıntıyı okumanız üzere sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/cengiz-aytmatov-beyaz-gemi-romanindan-en-sevdigim-7-alinti/

  Güzel okumalar dilerim,
  edebiyatla ve sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir