Dostoyevski Sözleri ve Alıntıları

Delikanlı Kitap Sözleri

Dostoyevski sözleri ve alıntıları…

Dostoyevski↵ nin ölümünden altı yıl önce, 1875 yılında yayımlanan Delikanlı, bazı eleştirmenler tarafından başarısızlıkla itham edilse de Dostoyevski‘nin duygu ve düşünce olgunluğu yaşadığı bir dönemde yazıldığı için elbette ayrı bir değere sahiptir. İngiliz tarihçi
Edward Hallet Carr, başarısızlığın ve olgunluğun birlikte anıldığı bu çelişkili durumla ilgili şunları söylüyor:

Dostoyevski, sıradan bir filozof ve mükemmel bir psikologsa diyebiliriz ki Delikanlı, diğer büyük romanlarından daha fazla incelenmeye değer. Eleştirmenlerin el birliğiyle onu en düşük dereceye indirmeleri yanlıştır. Fakat yazarının mükemmel usta olduğu bir alanda bulunmasına rağmen Delikanlı, bir başarısızlık olarak kabul edilmelidir”.

Delikanlı için yazdığım kitap yorumuna buradan↵ ulaşabilirsiniz. Bu sayfada ise romandan sizin için derlediğim Dostoyevski sözlerini okuyabilirsiniz.

Dostoyevski Sözleri ve Alıntıları

“Dünyada bir işe (ne çeşit olursa olsun) başlamaktan akıllıca bir şey yoktur.” (s.8)

dostoyevski-sozleri-ve-alintilari-delikanli-kitap-sozleri-2
İkilik

“İnsanlarla olan sözlü ilişkilerimde bu ikilik, yani söylediklerimle söylemek istediklerim arasındaki fark, çok acı çektirdi bana.” (s.8)

Kadınlar

“İnsanoğlu öylesine karışık bir makinedir ki bazı durumlarda hiçbir yanı, hiçbir şeyi anlaşılamaz, hele bir de kadınsa…” (s.441)

“Her erkek sağını solunu bilir. Karşılaştıklarında ikisi de sağ yana kaçtığı için çarpışmazlar. Kadınlar ise sizi görmüyorlarmış gibi, yana çekilip ona yol vermek zorundaymışsınız, bunu kesinlikle yapacakmışsınız gibi üzerinize üzerinize gelirler.” (s.32)

“Her kadının yaşantısı, ömür boyu bağımlı kalacağı bir erkeği aramakla geçer. Anlayacağın, bağımlı olmak tutkusuyla doludur kadın.” (Delikanlı, Dostoyevski sözleri ve alıntıları, s.36)

“Nikâh, yalnızca kadınların elinde olsaydı tek nikâh bile sonuna dek sağlam kalmazdı.” (s.133)

“Binlerce kadının, sırf modaya uygun giyinmek uğruna hiçbir zaman anlayamadığı şeyi anlıyor, her kadının kendi giysisini giymesinin gerektiğini sezinliyordu.” (s.498)

Ömrümün Son Deminde

“Ömrümün son deminde benim gibi ‘Her şeyi biliyorum ama işe yarar bir şey yok.’ dersen yazık olur sana.” (s.38)

Dostoyevski Sözleri ve Alıntıları

“Kişide biraz hırs, biraz yetenek, beceriklilik, bilgi olsun, işler kendiliğinden yürür. Yeter ki iç ateşi sönmesin.” (s.8)

dostoyevski-sozleri-ve-alintilari-delikanli-kitap-sozleri-5

“Elden bir şey gelmez, diye nasıl dersiniz insanoğluna? Kişinin elinden bir şeyin gelemeyeceği bir durum düşünemiyorum ben!” (s.55)

Hep Aynı Düşünceye Saplanmak

“İnsan değişmeyen, sürekli bir düşünceye saplanınca, kafasını yalnızca ona yorunca dünyadan, insanlardan uzaklaşmış, bir manastıra çekilmiş gibi oluyor. Çevresinde olup biten her şeyi bu düşüncenin süzgecinden geçirerek benimsiyor. Bu yüzden de yanlış yargıya vardığı oluyor.” (s.100)

Dostoyevski Sözleri ve Alıntıları

İnsanlar

“Elden geldiğince çok konuşması için kendisine fırsat verilmesi gereken mutsuz insanlar vardır.” (s.181)

“Bizde insanlar, daha olgunlaşmadan ihtiyarlarlar.” (s.190)

“İnsanları oldukları gibi sevmek olanaksızdır. Olamaz öyle bir şey
ama sevmek de gerekir. Bunun için duygularına gem vurarak, burnunu tıkayarak, gözlerini kapayarak iyilik et onlara.” (s.225)

“Zayıf yaradılışlı insanlar, bazen büyük güç isteyen işlerin üstesinden gelebilirler.” (s.312)

“Kişilikleri zayıf ama yürekleri duyarlı bütün insanlar gibi acı çekmeye, her şeyde yalnızca kendisini suçlamaya başlamıştı.” (s.524)

“İnsana gerçek acı veren ağır anıları vardır, yavrum. Her insanın vardır böyle anıları ama unutulurlar. Bir gün bir şey olur, birden gelirler insanın aklına. Tümü gelmese bile küçük bir parçası gelir, sonra insan kurtaramaz yakasını.” (s.497)

“Kişioğlunun yaşantısında en önemli, en iğrenç alışkanlığı her şeye, herkese zararı dokunan alışkanlığı, desinler için bir şey yapmasıdır.” (s.515)

Sussak…

“Başka bir şey üzerine konuşsak daha iyi olacak. Hele başka bir şey üzerine sussak çok daha iyi olur.” (Delikanlı, Dostoyevski sözleri ve alıntıları, s.223)

dostoyevski-sozleri-ve-alintilari-delikanli-kitap-sozleri-3
Ölçülü Olmalısın

“Bu tatsız tuzsuz zamanımızda, ruhunda kendine göre bir ‘ülkü’ edinebildiğin için saygı duyuyorum sana ama gene de ölçülü olmalısın.” (s.224)

İyilik Et ve Sonra Git

“Kur’an’ın bir yerinde Allah, Peygamber’e, ‘imansızlara’, fareye baktığı gibi bakmasını, onlara iyilik etmesini, sonra da geçip gitmesini buyurur. Biraz mağrur ama doğru.” (s.225)

Soyluluk

“Prens, soyluluğa bazen çok önem verirdi. Görünüşte tüm gelişmişliğine karşın, yaşantısındaki birçok kötülüğü bu düşüncesinin doğurduğundan kuşkulanıyordum.” (s.228)

Şiirsel Bir Güzellik

“İnsanın, dostlarıyla, akrabalarıyla, yüreğine yakın bulduklarıyla haşır neşir yaşamasından hoş ne olabilir. İnsan kendisini cennette sanır. Her şey şiirsel bir güzelliğe bürünür.” (s.332)

en-guzel-sozler-

Kumar

“Kumar, domuzluğun ta kendisidir. Üstelik zarara girersin… Para verirsin…” (s.280)

Öğüt

“Sırası gelmeden yapılan öğütler; başkasının işlerine burnunu sokmaktan, duygularına karışmaktan başka bir şey değildir.” (Delikanlı, Dostoyevski sözleri ve alıntıları, s.281)

Hayat

“Hayat, Yaradan’ın bir sanat yapıtıdır. Sanatınsa birinci koşulu kısalıktır.” (s.333)

“Kimileyin bir şey, ufak göründüğü ölçüde önemli olur.” (s.290)

Gülüş

“İnsanların çoğunun, gülerken yüzüne bakılamayacak kadar iğrençleştikleri kanısındayım. Gülüşlerinde bayağı, güleni sanki yok eden bir şey vardır. Oysa karşısındaki insanda bıraktığı izlenimden hemen hiçbir zaman haberi olmaz. Uyurken de öyledir, o anda yüzünün nasıl olduğunu bilmez insan.” (s.370)

“İnsanların büyük bir çoğunluğu gülmesini beceremez. Oysa burada becerilebilecek becerilemeyecek bir şey yoktur; Tanrı vergisidir bu, zorlamayla değiştiremezsiniz bunu. İnsanın yapacağı bir şu olabilir: Kendisini yetiştirir, iyiye yönlendirir, yaradılışının kötü yanlarını yontar; bu durumda gülüşünün biraz düzelebilmesi olasıdır.

Bazı insanlar, gülüşleriyle ele verirler kendilerini. İçlerini, dışlarını öğreniverirsiniz. Zekice olduğundan kimsenin kuşku edemeyeceği bir gülüş bile iğrenç olabilir. Gülüş, her şeyden önce içtenlik ister. Oysa insanlarda içtenlik nerede şimdi? Gülüş yumuşak yüreklilik, uysallık ister. Oysa insanlar çoğunlukla kötü gülüyorlar.

İçten, Tatlı Bir Gülüş

İçten, tatlı bir gülüş neşenin göstergesidir. Gelgelelim neşe nerede şimdilerde. İnsanlar neşelenebiliyorlar mı? İnsanın neşesi… İçini en çok belli eden yanı neşesidir insanın…

Bazı insanlar vardır, nasıl bir insan olduklarını uzun süre anlayamazsınız ama bazıları içten güler; içini, dışını avucunuzun içi gibi öğreniverirsiniz. Yalnızca en yüce, en mutlu bir gelişme sonucu tam anlamıyla içten neşelenebilir insan. Sözünü ettiğim, aklın gelişmesi değil, kişiliğin gelişmesidir, insanlıktır.

Bir insanın kişiliğini, ruhunun nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsanız susmasına, konuşmasına, ağlamasına, soylu düşüncelerle heyecanlanmasına değil, gülüşüne bakın. Tatlı, hoş gülüyorsa iyi insandır. Bunun yanında şu ince noktaları da bilmek gerekir: İnsan ne denli neşeli, içten olursa olsun, gülüşü aptalca gelmemelidir size. Gülüşünde bir damlacık olsun aptalca bir yan sezinlediyseniz sürüyle parlak düşüncesi olsa bile inanın kalın kafalıdır.

Gülüşü aptalca değilse gülen insan -az da olsa- nedense birden gülünç gelmişse size, o insanın gerçek bir kişiliğinin olmadığına; hiç değilse, kişiliğinin tam olmadığına inanabilirsiniz. Ya da gülüşü, içten olmakla birlikte gene de nedense biraz bayağı gibi geldiyse size, o adamın kişiliğinin de bayağı olduğunu, o ana dek onda gördüğünüz soyluluğun, yüceliğin ya yapmacık ya da bilinçsizce edinilmiş olduğunu, bu adamın bir zaman sonra kötü olacağını, ‘çıkarlarına’ sarılacağını, soylu düşüncelerini, gençlik hülyası heveslerini gözünü kırpmadan bir yana bırakabileceğini bilesiniz.” (s.371)

Dostoyevski Sözleri ve Alıntıları

“Gülüşün, ruhun en güvenilir aynası olduğunu biliyorum ya yeter.” (s.372)

“Yalnızca bebekler tam anlamıyla hoş gülerler. Bunun için de çekicidirler… gülen çocuk cennetten bir ışıktır benim için. Geleceğin, kişioğlunun tertemiz, saf olacağı zamanın temsilcisidir.” (Delikanlı, Dostoyevski sözleri ve alıntıları, s.372)

Ruhunu Teslim Ederken

“İhtiyar dediğin, yetinmesini bilmelidir. Ruhunu teslim ederken bile aklını başında tam olarak tutmak, mutlu, soylu kalmak zorundadır. Görevini, sırrını tamamladığını düşünüp günlerini yeter bulmalı, son saatinin üzerine titremeli, demete katılacak bir ot gibi sevinçli olmalıdır.” (s.373)

Her Şeyi Öğren!

“Bir tanrıtanımazla ya da yoldan çıkmışla karşılaştığında, ona yanıt verebilmek için henüz olgunlaşmamış düşüncelerini, çılgınca sözleriyle saman çöpü gibi savurup atmaması, kafanı bulandırmaması için her şeyi öğren.” (s.374)

Dua

“Her gün duanı yap! Hiç unutma bunu; aklına geldikçe, nerede olursan ol, Tanrı’ya dua et!” (s.428)

“Dua dediğin boşa gitmez, dostum; iyi bir şeydir. Uykuya dalarken de, sabah kalkarken de, gece uyandığında da dua etmek, insanın yüreğine hafiflik verir. Buna inan!” (Delikanlı, Dostoyevski sözleri ve alıntıları, s.376)

“İntihar, insanoğlunun işleyebileceği en büyük günahtır ama burada karar verecek olan yalnızca Tanrı’dır. Bütün günahların ölçülerini, ağırlığını, hafifliğini yalnızca O bilir. Bizlerin böyle bir günahkâr için yapacağımız, durmadan onun için dua etmektir. Birisinin intihar ettiğini duyduğunda, onu hiç tanımasan bile, gece uyumadan önce bu günahkâr için dua et, hiç olmazsa Tanrı’ya yalvar! Böyle yaparsan duaların daha çabuk ulaşır yerine.” (s.402)

“Duaların nereye gittiklerini kimse bilemez. Günahkâr bir ölü için canlı bir insanın ettiği duanın her zaman yararı olur.” (s.402)

“Uyumadan önce dua ederken her zaman şöyle bitir duanı: Dua edecek kimsesi olmayanlardan da rahmetini eksik etme Tanrı’m. Böyle bir dua hem daha yararlı, hem daha iyidir. Yaşayan günahkâr için de şöyle demelisin: Tanrı’m, onların alın yazılarını değiştir, tövbekâr olmayanları sen yola getir, bu da iyi bir duadır.” (s.402)

Dostoyevski Sözleri ve Alıntıları

Allahsız Yaşamak

“Allahsız yaşamak yalnızca acı getirir insana… Yüce bir varlığa saygı, sevgi duymadan yaşayamaz insan. Kendisine katlanamaz.” (s.392)

“Kişi, iradesini yitirirse felakettir sonu; mahvolur.” (s.413)

“İyi bir şey yapmak istediğinde Tanrı için yap!” (s.428)

“Dünya böyledir işte: Her ruh sınavdan geçmiş, avunmuştur.” (Delikanlı, Dostoyevski sözleri ve alıntıları, s.428)

İyilik Etmek

“Hiç değilse bir kişiyi mutlu etmek zorunluluğu her şeyi düzeltir. İyilik eden kendini de canlandırır.” (s.497)

“Delikanlılardan kuşaklar doğar.” (Delikanlı, Dostoyevski sözleri ve alıntıları, s.592)

en-guzel-sozler

Yazar Hakkında

YORUMLAR
 1. Fatma özturk

  Hocam çok mükemmel bir çalışma. Tebrik ediyorum
  Delikanlının hem çektiği zorluklardan hemde başarılarından hisse alırım diye yazıyı üç dört kere okudum
  Çok güzel bir yazı
  Ellerine sağlık
  Haz alarak okuyorum devamını beklerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir