Anna Karenina

ANNA KARENİNA

TOLSTOY

Dostoyevski, “Bir sanat eseri olarak katıksız bir mükemmellik…” olarak niteler Tolstoy’a ait Anna Karenina adlı romanı.

Aşağıdaki linkte bu roman için yazdığım yorum ve inceleme yazısını okuyabilirsiniz.

Yorum ve İnceleme↵

Bu sayfada, eserden sizin için derlediğim alıntılar var. Farklı alıntıları da okumak isterseniz yorum ve inceleme yazısına bakabilirsiniz.

ALINTILAR

KİTAP SÖZLERİ

anna-karenina

Suç

“Günün serbestliği içinde genç bir kızın başını döndürmek çok kolaydır ve genel olarak bu suçu erkekler hiç önemsemezler.” (Anna Karenina, Tolstoy)

Evlenme Niyeti Olmadan Genç Kızları Baştan Çıkarmak…

“Sözlerinden Kiti’nin bambaşka anlamlar çıkardığını, kızın ona giderek daha bağlandığını hissettikçe daha çok hoşlanıyordu bundan. Kıza beslediği duygu günden güne inceliyordu. Kiti’ye olan davranışlarının ayrı bir adı olduğunu, buna, evlenme niyeti olmadan genç kızları baştan çıkarmak dendiğini, bu baştan çıkarmanın, onun gibi parlak gençler arasında alışkanlık hâline gelmiş kötü davranışlardan biri sayıldığını biliyordu. Bu hazzı ilk kez kendisinin bulduğunu sanıyordu, bu buluşunun tadını çıkarıyordu. Kiti’yle evlenmezse kızcağızın mutsuz olacağını görse, çok şaşırırdı. İnanamazdı… Onunla evlenmek zorunda olduğuna ise bundan da az inanabilirdi.” (Anna Karenina, Tolstoy)

Ruhun Derinlikleri

“Kişioğlunun ruhunun derinliklerine inmek, orada kendini belli etmeden duran bazı şeylerin su yüzüne çıkmasına neden olur çoğu zaman”(Anna Karenina, Tolstoy)

Mutluluk

“Bu mutluluk öylesine küçüktü ki kum içindeki altın gibi gözükmüyordu.” (Anna Karenina)

HAYAT

“Ne zaman oluştu bu yuvarlak? Demin bakmıştım gökyüzüne, böyle bir şey yoktu orada. Yalnızca iki beyaz çizgi vardı. Evet, hayat üzerine benim düşüncelerim de böyle, farkına varmadan değişti.” (Anna Karenina, Tolstoy)

Birbirimizden Ayrılıyoruz

“Hayat tarafından birbirimizden ayrılıyoruz, ben onu mutsuz ediyorum, o da beni. Ne onu ne de beni değiştirmek mümkün değil. Bütün denemeler yapıldı, vida yerinden çıktı.” (Anna Karenina, Tolstoy)

Bakış

“Kişi aynı şeye acıklı bir şeymiş gibi acı duyarak baktığı gibi, sakin, hatta neşeyle de bakabilir.” (Anna Karenina)

Yanılgı

“Kendisini kuşatan koşulların çapraşıklığını en küçük ayrıntılarına dek bilen bir insan, bu çapraşıklığın yalnız onu kuşatan koşullarda olduğunu, bu güçlüklerle yalnız kendisinin karşılaştığını sanır.” (Anna Karenina)

Tek Yol: Evlenmek

“Kişinin çalışma hayatında kadın en önemli engeldir. Bir kadını severken bir şeyler yapmak güçtür. Bunun için, zarara uğramadan sevmek için tek yol vardır: Evlenmek.” (Anna Karenina, Tolstoy)

“Bir yük taşırken aynı anda ellerinle bir şeyler yapabilmen için yükü sırtına bağlamaktan başka bir yol olmadığı gibi burada tek yol evliliktir. Evlendikten sonra anladım bunu ben de. Ellerim boş kaldı bir anda. Ama evlenmeden bu yükü yanında taşımak istersen ellerin öylesine dolu olacaktır ki hiçbir şey yapamayacaksın.” (Anna Karenina)

İyilik Nedir?

anna-karenina

Vedalaşmaya Gerek Yokmuş

“Bir erkeğin sevdiği kadınla, uğruna canına kıymak istediği, dünyasını yıktığı kadınla, onsuz yaşayamayacak kadınla vedalaşmaya gelmesine gerek yokmuş.” (Anna Karenina)

Gelenekler

“Aleksey Aleksandroviç kendini güçsüz hissediyordu. Herkesin ona karşı olduğunu, şimdi ona öylesine doğal, öylesine iyi görünen şeyi yapmasına izin vermeyeceklerini, onu kötü olan -onların iyi sandığı şeyi- yapmaya zorlayacaklarını önceden biliyordu.” (Anna Karenina, Tolstoy)

Bekleyin!

“Ruhunuz böylesine karmakarışıkken hiçbir şey bulamazsınız orada zaten. Bekleyin hele, biraz kendinize geldiniz mi bulursunuz.” (Anna Karenina)

KADIN ÖYLE BİR YARATIK Kİ

“-Bilir misin, kadın öyle bir konudur ki, onu ne kadar incelersen incele, her zaman inceleyecek yeni bir şeyler bulursun.

-Öyleyse onu incelememek daha iyi.

-Hayır, bilmem hangi matematikçi, “Zevk, gerçeği bulmakta değil, onu aramaktadır.”demiş.” (Anna Karenina, Tolstoy)

Mutluluk Nedir?

anna-karenina

Yarım Saatine Paha Biçemezsin

“Vakit vardır, bütün bir ayını bir meteliğe verirsin; vakit vardır, yarım saatine paha biçemezsin…” (Anna Karenina)

BÜYÜK YANILGI

“Öte yandan Vronski öylesine uzun süre istediği, öylesine özlediği şeyin gerçekleşmiş olmasına karşın tam anlamıyla mutlu değildi. Çok geçmeden istediğinin gerçekleşmesinin onda beklediği mutluluk dağından yalnızca bir parçacık verdiğini hissetmeye başlamıştı. Bu gerçekleşme olayı ona, mutluluğu isteklerinin gerçekleşmesi sanarak insanların her zaman düştükleri yanılgıyı anlatmıştı.” (Anna Karenina, Tolstoy)

Bozuk Düşünceli Yabaniler

“Günümüzde yeni bir tip bozuk düşünceli çıkmıştır ortaya. Bunlar, ahlak kurallarından, dinden, bu konularda söz sahiplerinin görüşlerinden habersiz, her şeyi yadsıyan düşüncelerle yetiştirilmiş yabanilerdir.” (Anna Karenina)

Kararsızlık

“Kararsızlığa düştüğü bir işi yapmamayı prensip edinmişti.” (Anna Karenina)

Susmak Daha İyi

“Eğer ona söyleyeceklerimin bütün önemini hissetmezse, onu asla bağışlamayacağımı çok iyi biliyorum. Bu nedenle, onu sınamaktansa susmak daha iyi.”

ÇALIŞMAK VE EMEK

“Değerli olan, ödül ve nişan değil; çalışmak ve emektir. Sözgelimi ödül için çalışıp derslerini yaparsan bir yük olarak görürsün çalışmayı. Yaptığın işi severek yaparsan ödülünü de onda bulursun.” (Anna Karenina, Tolstoy)

Umursamaz Tavır

“Ruhundaki, duygularıyla içten düşüncelerinin bulunduğu bölmenin kapısı kapanmış gibi, o yüzeysel, umursamaz tavrını takındığını gördü.” (Anna Karenina)

Kişilikten Yoksun

“Yemek, şaraplar, servis her şey çok güzeldi. Ne var ki bütün bunlar Darya Aleksandrovna’nın artık yabancısı olduğu ziyafetlerde, balolarda gördüğü şeylerdi. Aynı zorakilik, kişilikten yoksun aynı hava vardı bunlarda.” (Anna Karenina)

Emek-Zevk

“Bir parayı elde etmek için harcanan emeğin, bu parayla satın alınan zevkin karşılığı olup olmadığı düşüncesi…”

Ya Kime Yalvaracaktı?

anna-karenina

Hakaret

“Ancak onurlu bir erkeğe, onurlu bir kadına hakaret edebilir insan; ama hırsıza hırsız olduğunu söylemek bir gerçeği saptamaktır yalnızca.” (Anna Karenina, Tolstoy)

YÜCELERE ÇIKMAK

“Ah, Tanrı’yı her an içimizde, ruhumuzda hissederek duyduğumuz mutluluğu bilseydiniz ama bazı insanlar böyle yücelere çıkabilecek yeteneği görmeyebilir kendinde.” (Anna Karenina)

Gerçek İman

“İmana kavuşmanın, dünyadaki her şeyden yüce olan, insanın ruhunu dolduran mutluluğa ermenin yolu anlatılıyor burada. İmanı olan bir insan mutsuz olamaz. Yalnız değildir çünkü… Gerçek iman böyledir işte.” (Anna Karenina)

İlişki Belirsizse…

“Aile yaşamında bir şey yapabilmesi için karı koca arasında ya kesin bir anlaşmazlık ya da sevgi dolu bir anlaşma olmalıdır. Karı koca arasında ilişki belirsizse, anlaşmazlık da sevgi dolu anlaşma da yoksa, bu durumda hiçbir şey yapılamaz.” (Anna Karenina)

Kurtulamazsınız Kendinizden

“Yo, boşuna gidiyorsunuz oralara. Beraberinizde götürdüğünüz köpeğin bile bir yardımı olamaz size. Kurtulamazsınız kendinizden… Anna, eğlenmek için kent dışına gittikleri besbelli dört atlı bir arabaya binmiş bir gruba bakarak içinden konuştu onlarla…” (Anna Karenina, Tolstoy)

Akıl Neden Verilmiş?

“İnsana akıl, onu huzursuz eden şeylerden kurtulması için verilmiştir.” (Anna Karenina)

Savaş

Alphonse Karr şöyle demiş:

“Savaşın kaçınılmaz bir şey olduğunu söylüyorsunuz. Öyleyse savaşı tavsiye edenlerin hepsini cephenin en öndeki hatlarına sürün. Onlar en önde savaşsınlar.” (Anna Karenina)

İnsanlar Çeşit Çeşit

“Demek insanlar çeşit çeşit. Bazıları yalnız kendi çıkarı için yaşar. Yalnız kendi midesini şişirmeye başlar. Bazıları da dürüsttür, Tanrı için yaşar kendi çıkarı için değil. Tanrı’yı bir an çıkarmaz aklından.” (Anna Karenina, Tolstoy)

 

Farklı alıntıları da okumak isterseniz bu kitap için yazdığım Yorum ve İnceleme↵ yazısına bakabilirsiniz. 


Kitap Yorumları  (Türk Edebiyatı)↵

Kitap Yorumları  (Dünya Edebiyatı)↵

Kitap Sözleri  (Türk ve Dünya Edebiyatı)↵

kitap-sozleri (22)

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir