Vadideki Zambak / Kitap Yorumu

VADİDEKİ ZAMBAK

Vadideki Zambak, Balzac‘ın kaleminden çıkmış etkileyici bir sanat eseri, önemli bir dünya klasiğidir.

Sanat, insanın en bilinmesi gereken ama bilinemeyen ya da fark edilemeyen; en anlatılmaya, anlaşılmaya muhtaç ama anlatılamayan, anlaşılamayan yönlerini anlaşılır ve fark edilir kılan bir mecra…

Sanat, Allah’ın insana bahşettiği çok özel bir lütuf…

Sanatçı -tabii eğer gerçek bir sanatçıysa- eleştirebileceğimiz bütün yönleri bir yana, sırf sanatından dolayı saygıyla yaklaşmamızı hak eden sıra dışı bir varlık…

Vadideki Zambak ise, eserine yirmi yılını adayan bir sanatçının kaleminden çıkmış gerçek bir sanat eseri…

Tam yirmi yıl…

Vadideki Zambak, Balzac’ın elli bir yıllık ömrünün yirmi yılını adadığı İnsanlık Komedyası adlı eserinin Töre İncelemeleri, Taşra Hayatından Sahneler adlı bölümünde yer alıyor.

Roman yazmayı, ülkeleri fethetmeye benzeten Honoré de Balzac, eseri için yirmi yılını adamışsa Cemil Meriç de Balzac’ı her yönüyle anlayabilmek için ona otuz yılını adamış.

Jurnal adlı eserinde Balzac’a otuz yılını verdiğini söyleyen Cemil Meriç, bu önemli edebiyat adamı için,

“Edebiyattaki ilk aşkım, düşünce dünyasına onunla girdim.”

diyor ve ekliyor:

vadideki-zambak-2

Balzac’ın Sanatı Neyi Vadediyor?

Balzac ismine, şimdilerde okuduğum Erich Fromm’a ait Sahip Olmak ya da Olmak↵ adlı kitapta da rastladım. Roman Sanatı adlı eserin de yazarı olan Erich Fromm şöyle diyor:

“Okuma sırasında (konuşmada olduğu gibi) neyin okunduğu (ya da kiminle konuşulduğu) oldukça önemlidir. Ucuz ve sanattan uzak bir roman okumak, gündüz hayal görmekten farklı değildir. Böyle bir kitap, okurda hiçbir üretici tepki doğurmaz. Tıpkı boş bir televizyon programı seyrederken, düşünülmeden atıştırılan çerezler gibi bu roman da öylesine ‘yutulur’.

Ama örneğin Balzac’ın bir romanını, üretici olarak, içsel bir katılma ile yani olmak ilkesini harekete geçirerek okuruz.”

Olmak ilkesi, okuduğumuz bir kitabın -söz gelimi Balzac’ın herhangi bir eserinin- özüne nüfuz edebilmeye işaret ediyor. Nitelikli okuma dediğimiz şey de işte bu.

Kolay olmayan bu süreç için öncelikle devreye girmesi gereken yetilerimizden biri sabırsa diğeri de dikkat…

Çoğu okuyucu, bu yetilerini kullanamadığı için kitaptaki olay akışını öğrenmekle kalıyor sadece ya da daha kötüsü, okumaktan sıkılıp kitabı yarım bırakıyor.

Dünya klasiklerinin çoğu -genellikle ve maalesef- aynı akıbete uğruyor.

Nitelikli okuma niyetinde olan sabırlı ve dikkatli bir okuyucu ise, anlatılan şeylerin özüne ulaşma gayretini roman boyunca sürdürüyor. Ve nihayet varoluşun sırlarına ulaştığı o noktada ruhu, tıpkı bir dağcının zirveye çıktığında yaşayabileceği hazza yakın bir duyguyla doluyor.

İnanın bana, tam da böyle oluyor.

Sadece bu kadar da değil…

“Bulduğu özün bazı yönlerini kendine mal etme, bazı yönlerini de parantez dışına alma” gibi eşsiz bir özgürlüğün de sahibi oluyor.

Müthiş bir özgürlük…

Ve nihayet verdiği emek, kendisine zevk ve manevi kazanç olarak geri dönüyor.

Tıpkı bir bumerang gibi…

Büyük ve Gizli Bir Savaşın Romanı

Bu bağlamda, Vadideki Zambak için sadece, sükûnete eremeyen bir aşkın romanıdır, demek ve meseleyi orada bırakmak haksızlıktır.

Vadideki Zambak, aslında ve gerçekten büyük ve gizli bir savaşın romanıdır.

O bildiğiniz tarihteki ünlü savaşlardan değil ama onlar kadar büyük, onlar kadar çetin…

Bir kadının, kendisiyle olan savaşı…

Ya da erdemin günahla olan savaşı…

Ya da inancın aşkla olan savaşı…

Roman boyunca hemen her yönüyle idrak edilebilen bu büyük “irade savaşı”nı Balzac şöyle anlatıyor:

“Şimdiye dek tarihçilerin, yalnız milletlerin genel yaşantılarındaki olaylara verdikleri önem kadar benim de her gün olup biten gizli ya da açık olaylara, bireysel yaşamın eylemlerine, bunların nedenleriyle ilkelerine önem verdiğimi göreceklerdir.

Indre Vadisi’nde Madame de Mortsauf’la aşkı arasında olagelen o gizli savaş, belki herkesin bildiği o ünlü savaşlardan herhangi biri kadar büyüktür.” (Balzac)

Vadideki Zambak

Yapısı

Balzac’ın hayatından önemli ölçüde kesitler sunan Vadideki Zambak, neredeyse bütün romanı kaplayan bir mektuptan oluşuyor: Felix‘in, hayatını anlattığı bir mektup…

İçinde iki farklı kadının Felix için yazdığı uzun mektupların da olduğu Vadideki Zambak, bu yönüyle farklı bir roman…

Mektuplardan biri, Madame de Mortsauf’un (Henriette) kendisine derin hislerle bağlı olan Felix’e yazdığı mektuptur. Genç bir adamın, herkes tarafından övülen ve devrine hükmeden bir şahsiyete sahip olması için, yüksek çevrelerde nasıl hareket etmesi ve kadınlara -özellikle de genç kızlara- nasıl davranması gerektiğiyle ilgili bazı ilginç tavsiyelerin olduğu mektupta, Fransız cemiyet hayatını yöneten kanunlara dair çok ilginç ayrıntılar da var.

Diğeri ise yine Felix’e ama bu kez de farklı bir kadın, yani Natalie tarafından yazılan mektuptur.

Natalie, aşk ızdırabı çeken Felix’in sığındığı son limandır.

Ancak oldukça akıllı bir kadın olan Natalie, herkes tarafından övülen ve saygı duyulan bir kişi olmayı başaran Felix’in, bu amacına ulaştığı hâlde Madame de Mortsauf’u unutamadığını ve hep onun hayaliyle yaşayacağını anladığı için onunla olan ilişkisine son verir.

Ardından Felix’e, manifesto gibi bir veda mektubu yazar.

Mektuplar, Balzac’ın, kadın ruhunun derinliklerini ne kadar iyi tahlil ettiğini göstermesi bakımından oldukça önemli…

Bu mektuplara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Ünlü mektuplar↵

Vadideki Zambak

Konusu

Bir ölçüde Balzac’ın kendisi olan Felix, romanın da asıl kahramanı…

Soylu ama sevgi yoksunu bir aileye mensup Felix, henüz toy bir delikanlıyken baloda tanıdığı ve oldukça etkilendiği Madame de Mortsauf’a, sadece aşk duygusuyla sınırlandırılamayacak derinlikte hisler besler. Evli ve iki çocuk annesi olan Madame de Mortsauf (Henriette) ise ruhu, görev bilinci, erdem ve inanç ile dopdolu olan hassas bir kadındır.

Kendisinde sonsuzluğu bulduğu bu kadından vazgeçmek Felix için, bu duygulara karşılık vermek ise Madame de Mortsauf için imkânsız bir şeydir.

Merkezine gerçekçi, etkileyici ve imkânsız bir aşkı alan Vadideki Zambak; kadın pisikolojisi, Fransız (Katolik) ve İngiliz (Protestan) düşünce yapısı, erkek zihniyeti, aile, muhafazakâr ve liberalist düşünce, ahlak, görgü ve nezaket kuralları gibi birçok konuda okuruna zengin bir düşünce sofrası da kuruyor.

Vadideki Zambak

ve Son Söz

MEB 100 Temel Eser↵ listesinde yer alan Vadideki Zambak, 1836’da yayımlandığında bazı önemli eserlerle aynı akıbete uğrar:

İlgi görmez ve “en az” satılan kitaplardan biri olur.

Önemi zamanla anlaşılan ve yirmi yıllık bir fikir işçiliğinin ürünü olan, dünya edebiyatının bu unutulmaz klasiğini okuduğunuzda, neden çok sevildiğini eminim siz de anlayacaksınız. 🙂


Vadideki Zambak’tan sizin için derlediğim birbirinden mükemmel alıntılara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kitap Sözleri↵


Ne düşünüyorsunuz? 

Yazar Hakkında

YORUMLAR
 1. Dilek Aras

  “Yapamayacağınız bir şeyi sizden istedikleri zaman, hiçbir asılsız ümit kapısı bırakmadan, kesin olarak reddedin; daha sonra yapmak istediğiniz şeyi kendiliğinizden, çabucak yapın.”
  Bu ikisini başardığımızda kendimiz oluruz diye düşünüyorum ben de…Keşkelerimizin sonu gelirdi bu sayede…Akıp giden zamana yetişemiyoruz dediğimiz bu asırda kendisi olabilenlere şapka çıkarıyorum izninle.Her zamanki gibi tespitlerinle gönül dünyamızı harekete geçirdiğin için teşekkürler Şulecim.

  • Gülsüm Şule Bayraktar

   “Gönül dünyasını harekete geçirmek…”
   Bu çok hoş iltifatın için teşekkür ederim Dilekcim.
   “Keşke”lerin olmadığı bir hayat imkânsız gibi bir şey. Tam olarak kendimiz gibi olmak da zor mu zor.
   Elimiz kolumuz bağlı durmak da olmaz.
   Sanırım ne yapılabilir diye kafa yormak, başlangıç için hiç de fena sayılmaz. 🙂

 2. Hüsna Öztürk

  Yine muhteşem bir yorum… Büyük bir zevkle okudum. Tadına doyamadiğim ve kendimce notlar aldığım, anlamlı mesajlarla dolu güzel ve emek dolu bir çalışma olmuş. Eline yüreğine sağlık kardeşim…

  • Gülsüm Şule Bayraktar

   Eserler güzel olunca hâliyle onu yorumlarken çıkan sonuç da aynı oluyor. 🙂

 3. Beyza Nur

  Yeni bir yazı yeni bir heyecan💐 İnsan okudukça kendini buluyor. Hepsi gibi Vadideki Zambak ın da usta bir kalemden çıktığı aşikar. Yazılarınızın devamı için takipte kalacağım. Sevgiler..💗

 4. Gülsüm Şule Bayraktar

  Edebî eserlerin güzelliği burada zaten: Yaşadığı çağ, yer, toplum ne olursa olsun, bütün insanları ortak bir paydada buluşturabiliyor, bu yüzden de klasikler arasına girebiliyorlar. 🙂

 5. Kadriye Ertürk

  Satırların arasında tıpkı bir kuyumcu titizliğiyle dolaşılmış dolayısıyla mükemmel tespitlerin yapıldığı harika bir roman tahlili olmuş.Yazılarınla hem fikir hem gönül dünyamızı zengileştiriyorsun. Emeğine, yüreğine sağlık can dostum.

  • Gülsüm Şule Bayraktar

   İltifat ediyorsun can dostum. 🙂

 6. Gülten Kuralkan Ekşi

  Çok çok güzel bir kitap yorumu daha.. Her ifadesi büyük bir hazine değerinde.. içselleştirebilmek adına birçok notlar alındı 🎈, teşekkür ediyorum, ruhumuzu besleyen derya insan ❣️

 7. Gülsüm Şule Bayraktar

  İstifade edilebilir bir niteliğe sahip olmak, bu blogun temel amaçlarından biri. Bu bağlamda söylediğin şeyler beni çok mutlu etti. 🙂

  Gerisi, senin derin kişiliğinin yansımaları, adım gibi eminim bundan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir