Muhteşem Gatsby (Kitap Yorumu)

MUHTEŞEM GATSBY

Muhteşem Gatsby, 44 yaşında hayatını kaybeden İrlanda asıllı ABD’li yazar F.Scott Fitzgerald tarafından 1925 yılında yazılan bir roman.

f-scott-fitzgerald

Amerikan edebiyatında tüm zamanların en etkileyici trajedisi olarak nitelendirilen Muhteşem Gatsby, “materyalizm üzerinden Amerikan rüyasının çöküşü”nü ve Amerikan tarihindeki trajik “Kayıp Kuşak Dönemi”ni anlatıyor.

Modernizm Eleştirisi

Muhteşem Gatsby

“Modernizm”e eleştirel bir bakış açısı da getiren Muhteşem Gatsby; bu bakış açısını roman boyunca canlı tutarak insan doğasında var olan hayal kırıklıkları, yanılsama, kavuşamama psikolojisi, hırs, tutku, saplantı, yalnızlık, ırkçılık, kimlikten duyulan utanç, aşağılık kompleksi, kişinin kendisine yabancılaşması gibi birçok zaafı, sürükleyici bir kurgu eşliğinde işlemeye çalışıyor.

Bunu yaparken de aynı zamanda “Amerikan rüyası”nın büyük bir kâbusa dönüşebileceği, başka bir deyişle büyük umutlarla yapılan başlangıçların acı bir sonla bitebileceği gerçeğini de materyalizm üzerinden anlatmayı amaçlıyor.

Romana dair ilginizi çekeceğini düşündüğüm bazı bilgileri vermeden önce kısaca Amerikan rüyasının nasıl ortaya çıktığından ve şimdi ise hangi noktaya geldiğinden bahsetmek istiyorum size.

Amerikan Rüyası Nedir?

İdealize edildiği yılları büyük bir hızla geride bırakan, ne kadar diri tutulmaya çalışılsa da aslında çok uzun zaman önce anlamını kaybeden bu rüya, 20. yy.ın ilk yarısında görülmeye başladı.

Amerika, keşfedildiği tarihten itibaren, yeraltı zenginlikleri, bereketli toprakları ve geniş coğrafyası ile kendisini keşfeden Avrupalılara geniş imkânlar sundu. Bu imkânları değerlendirenler, “Çok çalıştığın takdirde hayallerindeki zenginliğe, geniş aileye, refah bir hayata, kısacası istediğin her şeye sahip olabilirsin.” anlayışıyla hareket ettiler. Ve öncesinde “bir hiç”ken daha sonra başarı, refah ve güç kazanan birer örnek kahraman hâline getirildiler. İşte bu sürece ve ulaşılan zafere zamanla Amerikan rüyası adı verildi.

muhtesem-gatsby (2)

Kayıp Kuşak

Muhteşem Gatsby’nin yazarı Scott Fitzgerald, 1890’larda doğan ve I. Dünya Savaşı sırasında yetişen, “mutluluktan felç olmuş” ve büyük bir zafer kazandığını düşünen bu nesle, “kayıp kuşak” adını verdi.

Bu kayıp ve hiçbir şeyi umursamayan kuşak, bütün debdebeye rağmen yalnız, öfkeli ve mutsuzdu:

“Katıksız bir umursamazlık, bir çarpıklık vardı algısında. Tom ve Daisy… Umursamaz insanlardı onlar: Canlı cansız her şeyi ezip geçiyor, sonra da servetlerinin, sınırsız umursamazlıklarının ya da onları bir arada tutan her neyse onun arkasına çekiliyorlardı. Arkalarında bıraktıkları enkazın temizliğini başkalarına bırakıyorlardı.” (Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald)

“Çılgın Yirmiler”

Zafer sarhoşluğunun ve debdebenin ruhen yoksullaştırdığı insanlar, rüyalarının gerçekleştiğini zannettikleri noktada -görkemli görünen hayatlarıyla ne kadar örtbas etmeye çalışsalar da- aslında derin bir yıkım yaşadı. Neticede hak, hukuk, adalet gibi temel değerler yozlaştı ve sadece maddi zenginliğe dayalı bir düzen kuruldu.

İşte,

Muhteşem Gatsby de, I. Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda ABD toplumunun, maddesel anlamda hızla zenginleşmesine mukabil, manevi değerler bakımından da yoksullaştığı bu “kayıp dönemi”ni işliyor.

Gösterişin, zenginliğin, çılgın hayatın, eğlencenin, zarif kadınların, centilmen erkeklerin, güzel müziklerin, sabahlara kadar edilen dansların, su gibi içilen içkilerin hâkim olduğu bu döneme, tarihte “Çılgın Yirmiler” ya da “Caz Çağı” adları da verildi.

muhtesem-gatsby-amerikan-ruyasi

Artık Sorgulanan Bir Rüya

Caz Çağı’nın olumsuz etkileri devam ederken Amerikan rüyası da zamanla farklı bir renge büründü. Kültürel, siyasi, iktisadi ve dinî değerleri dünyanın diğer bölgelerine yaymayı kendine amaç edinen bir ideolojiye dönüştü ve bu ideoloji uğruna, amaca giden her şey mübahmış gibi şiddet de araçsallaştırıldı.

Ve artık şimdi gelinen noktada insanlar –Amerikan toplumu da dâhil- bu rüyanın meşruluğunu sorgulamaya başladı.

Ancak konunun sorgulanması gereken başka bir yönü daha vardı:

Günümüzde bu rüyanın dünyanın değişik bölgelerindeki yansımalarını düşünecek olursak, Amerika’nın bu rüyayı görmeye daha ne kadar devam edeceği ve bunun sonucunda da daha kaç kişinin canının yanacağı!..

Romanın Özeti

Muhteşem Gatsby’nin özetine gelince…

Oldukça kısıtlı imkânlara sahip bir ailede yetişen genç ve yakışıklı Gatsby’nin en büyük hayali zengin ve güçlü olmaktır. Hemen her yola başvurabilecek kadar hırslı olan kişiliği, hayalini kurduğu zenginliğe ve güce kavuşmasını sağlasa da onun “kelimelere sığmayan hayalleri”nin tümünü gerçeğe dönüştürmesine yetmemektedir.

Başka bir deyişle Amerikan rüyasının bir parçası ona göre hep eksik kalmaktadır.

Zengin muhiti Long Island’daki villasında çılgın partiler verip gösterişli bir hayat sürse ve pahalı zevkleri için para harcamaktan çekinmese de köklü ve zengin aristokrat kesimle arasındaki sınıf farkını bir türlü kapatamamaktadır.

Aslında onun gerçek arzusu, geçmişi geri getirmek ve savaş öncesinde sosyal sınıf farkı yüzünden birlikte olamadığı Daisy ile yeniden bir araya gelmektir.

Ancak Daisy, savaş sırasında evlenmiş, kızı ve kocasıyla, Long Island’ın karşı yakasında kendisine yeni bir hayat kurmuştur.

Rüyanın Çöküşü

Daisy, Gastsby için, çok istediği ve ulaşmaya çalıştığı bir hayal; Amerikan rüyasının eksik kalmış yönünü tamamlayabilecek bir meta; zenginliğin, asaletin ve gücün sembolü bir kadındır. Onunla yeniden bir araya gelmeyi istemesinin ardında, bir türlü tam anlamıyla ait olamadığı üst sınıfa karşı duyduğu aşağılık kompleksi ve intikam duyguları vardır.

Romanın başlarında, azmi, vefası, kararlılığı, geçmişi yeniden yaşama hayali, ümidi ve sevgisiyle masum bir karakter görünümünde olan Gatsby, roman ilerledikçe âdeta bir hırs, öfke ve intikam âbidesine dönüşür.

Tıpkı Amerikan rüyasının kâbusa dönüşümü gibi…

Romanda Daisy, Amerika’yı sembolize eder. Uzaktan bakıldığında insanı büyüleyecek kadar güzel, yanına yaklaşıldığında ise yutmaya hazır bir bataklık kadar korkunç…

Muhteşem Gatsby

Scott Fitzgerald

Konuyu noktalamadan önce Muhteşem Gatsby’nin yazarıyla ilgili bir iki trajik bilgiyi de paylaşmak istiyorum sizinle:

F. Scott Fitzgerald, 1920 yılında yayımlanan ve üç gün içinde tükenen Cennetin Bu Yanı adlı romanıyla 23 yaşında büyük bir şöhrete, servete ve ihtişamlı bir hayata sahip oldu. Ardından romanlarında işlediği ve “kayıp kuşak” adını verdiği genç kızlardan biriyle evlendi.

Ancak ne yazık ki bağımlısı olduğu eğlence hayatı ve alkol yüzünden hem sağlığını hem de şöhretini kaybetti, ruhsal bunalıma girdi ve çok geçmeden de hayatına veda etti.

25 Eylül 1936 günü New York Evening Post’un ilk sayfasında yer alan onunla ilgili bir haber, oldukça düşündürücüydü:

Zaferiyle övünen muhabir, “hasta ve zihni karışık Fitzgerald”ın yattığı bakımevine nasıl girdiğini ve onunla nasıl görüşme yaptığının hikâyesini, yazarın bakımevindeki acınacak durumuyla, geçmişteki görkemli hayatı arasındaki zıtlığa vurgu yaparak anlatıyordu.”

Anlaşılan o ki büyük Amerikan rüyası, koca bir nesle nasıl bedel ödettiyse Muhteşem Gatsby’nin yazarına da aynı bedeli ödetmiş oldu.


Bu yazı da ilginizi çekecektir:

Modern Dünya Eleştirisi

Sahip Omak ya da Olmak (Yorum Yazısı) ↵


Yazar Hakkında

YORUMLAR
 1. Beyza Nur

  Keyifle okudum💐 Teşekkürler💚

 2. Elif Öztürk SEYHAN

  Çok güzel bir bakış açısı teşekkürler başöğretmenim 👌🏻🌼

 3. Ali Şevki Öztürk

  Bu aslında insanın fıtratına ters tüm sistemlerin yıkılmaya mahkum olduğunu gösterir bir numunedir. Kapitalizm zira Prof. İbrahim Ertuna‘nın da tespit ettiği üzere insan nefsinin kurumsallaşmış halidir. İnsan nefsi ise başıboş bırakıldığında nefs-i emmare seviyesinde olduğu için hedonist kör, dilsiz, hissiz bir ata benzer. Gözleri kapalı bu at misali dikenli yolda yürür, çim zanneder, tatlı zehir içer bal zanneder. Sonunda da vücut dayanamaz ve felç olur. Ta ki insan tövbe edip fıtrata uyana kadar. Zira aslolan fıtrat, uygun yönetim Allah’ın kanunları yani Şeriattır.

  • Kapitalizmin hayatın bütün hücrelerine nüfuz ettiği düzenlerin içinden çıkmış bireylerin, bu eserdeki temayla özdeş yaptıkları tespitler, “olay yeri görgü tanığı” niteliğine sahip olduğu için apayrı bir önem taşıyor.

   Bu bağlamda size, Sahip Olmak ya da Olmak, Kitap Yorumu yazımı da okumanızı önerebilirim. İlginizi çekeceğeni düşünüyorum.

   Sahip Olmak ya da Olmak (Kitap Yorumu) ↵

   Erich Fromm, bu eserinde insanlığın geldiği son noktayı açık yüreklilikle irdelemeye çalışır, ancak öncelikle şu çok önemli tespiti yapar:

   “Modern toplumlarda da, yüzeydeki Hristiyanlık dininin arkasında büyüyen ve toplumun karakter yapısında yer eden bir gizli din, “endüstriyel din” gelişmektedir… Bu yeni din, insanları, kendi elleriyle yaratmış oldukları ekonominin ve makinelerin kölesi hâline sokmaktadır ve bu, gerçek dinin özü ile taban tabana zıttır.” (Sahip Olmak ya da Olmak)

   • Ali Şevki Öztürk

    Önerdiğiniz bu muhteşem yazınızı da okuyup, naçizane kalbimden geçen düşüncelerimi paylaştım. Okuyup değerlendirirseniz memnun olurum.

    • Namık Kemal’e atfedilen bir söz vardır:
     “Müsademe-i efkârdan barika-i hakikat doğar.”
     (Hakikatin şimşeği, fikirlerin çatışmasından çıkar.)

     Fikirler, birbirinden haberdar olduğu ve çatışabildiği sürece zenginleşir. Dolayısıyla, fikirlerinizi bizimle paylaşmanız, hem benim hem de istifade etmek isteyen okurlar için oldukça önemli.
     Teşekkür ederim…

 4. Cihan akan

  Sahip olmak ya da olmak. Güzeldi.

 5. Fatma öztürk

  Sevgili kızım yazını büyük bir keyifle okudum anladığm kadarıyla bu roman okuyucusuna çok mesajlar verecektir diye düşünüyorum gençlere tavsiyem hırstan ve öfkeden uzak durmalarıdır

  • Bu anlamlı mesajını, eminim sadece gençler değil, okuyan birçok kişi dikkate alacaktır saygıdeğer anneciğim. 😊💐

 6. Gulsum altunay

  Şahane yorumlamışsın, herkese tavsiye ederim okusunlar sana başarılar diliyorum

 7. Esma Öztürk Kuralkan

  Muhterem başöğretmenim ;
  Sizin bu “daha çok okunsun, okumak ufku açıyor, hayata bakış penceresini biraz daha geniş açıyor, daha daha geniş açıyor” misyonunuzu kimden aldığınızı anladım
  Arada bir bu sayfalara misafir olan annenizin yönlendirici, doğruya teşvikte yüreklendirici mesajları, annenizinde vizyon sahibi olduğu hususunda ipuçları veriyor
  Demek asıl başöğretmen arkada duruyor, ihtiyacınız anında hemen yanıbaşınızda oluveriyor ve “koç”luğa devam ediyor 👏🏻👏🏻

  • Kesinlikle çok haklısınız Esma Hanım… 😊💐
   İnsan, kaç yaşına gelirse gelsin, annesinin soluğunu ensesinde hissedince kendisini daha iyi hissedebiliyor.

 8. Binnur Albayrak

  Bu romanın sanki filmini seyrettim. Ama emin değilim. Yıllar oldu. Senin yazın her zaman ki gibi muhteşem.. Emeğine sağlık canım. Ama Eric Fromm muhakkak okunmalı.. Ona yaptığın gönderme cuk oturmuş.. Başarılar

  • Teşekkür ederim… 🙂
   Kitap, birkaç kere sinemaya uyarlanmış. Biri 1974’te vizyona girmiş. Robert Redford başrolde. Filmin bu versiyonu sadeliği ve derinliğiyle oldukça beğenilmiş.

   Diğeri 2013’te vizyona giriyor. Başrolde ise Leonardo DiCaprio. Ancak bu kez, filmin dekorları ve kostümleri ne kadar gösterişli ve göz alıcı olsa da, oldukça yüzeysel, basit ve kitabın vermek istediği mesajları aktarma konusunda yetersiz bulunuyor ve ilki kadar beğenilmiyor.

   Muhtemelen sen 2013’tekini izlemişsindir, tabii eğer diğerini internetten indirip izlemediysen. 🙂

 9. Hüsna Öztürk

  Yine güzel bir eser. Yine çok iyi ve doyurucu bir yorum. Emeğinize sağlık hoca hanım…

 10. Sedef İpekci

  “gerçek ilmin, kendimizi bilmek olduğu” 👍🏻
  Yazınız cok dikkat cekici… başarılarınızın devamini dilerim

  • “Kendimizi bilmek”le ilgili söylenecek daha çok şey var elbette.
   Benim de ilgilendiğim bu konunun sizin de dikkatinizi çekmesine sevindim. 🙂

 11. Gülten Kuralkan Ekşi

  Gerçek değerler üzerine kurulmamış her rüyanın, hayalin, veya amacın kalıcı olamayacağını düşünüyorum. Günümüzde de farkedebileceğimiz çok önemli noktalara vurgu yapılmış, kendi benliğimizi, nefsimizi sorgulamada da destekleyici bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  • Benliğimizle ilgili fark etmemiz gereken o kadar çok şey var ki… 😞
   Yol uzun ve çetin…
   Ancak yola çıkmış olmak bile önemli bir adım Gültencim ki sen yazıyı destek olarak değerlendirdiğine göre zaten yola çıkmışsın demektir… 😊

 12. Gülten Kuralkan Ekşi

  💗🌸

 13. Esma kuralkan

  F.Scott Fitzgerald, Erich Fromm, Arthur Miller tüm dünyaya verilmeye çalışılan Amerikan imajına, ayna tutan yazarlardan sadece bir kaçı…..
  Endüstriyel din, globalleşen büyük marketlerin küçük esnafları yutması, kapitalist sistemin izleri sıradan insanların aile hayatı, iş hayatı, ikili ilişkilere olan etkisi….
  Bir İrlandalı olarak Fitzgerald 1920 lerin Amerika’sında kendini tüm çabalarına rağmen “öteki” gibi hissediyorsa asıl aristokrat Amerikalıların kökenini merak ettim..
  O yıllarla 21. Yüzyıldaki Amerika göçmenlerinin tablosunu merak ettim????

  • Romandan hareketle, “ötekileştirme”yle ilgili bir iki şey söylenebilir:
   Sonradan zengin olan ve körfezin West Egg adı verilen yakasında oturanlar, yani “yeni zenginler”, “öteki”leştirilenlerdir.
   Romanda bunları simgeleyen kişi Gatsby’dir. Gatsby’nin zenginliğinin kaynağı şüphe uyandırır. İçki kaçakçılığından, birçok yasa dışı işe kadar bütün kirli işler ona yakıştırılır çünkü böyle bir zenginliğin kısa sürede kolay kolay elde edilemeyeceği düşünülür.

   Körfezin diğer yakası East Egg’dir. Bu bölgede yaşayan insanlar ise sonradan değil, ailelerinden gelen bir zenginliğe sahiptir. Bunlara da “eski zenginler” adı verilir. Bu kişiler, yeni zengin olanları küçümser ve ötekileştirir.

   muhtesem-gatsby

   Bu bilgilerden yola çıkarak, şöhrete ve servete sonradan sahip olduğu için yazarın da kendisini “öteki” gibi hissetmiş olabileceğini söyleyebiliriz.

  • 21. yüzyıl, Amerika ve ötekileştirme…
   Amerikan tarihi, kaynaklardan öğrendiğime göre, ötekileştirme hikâyeleriyle dolu.
   Amerikan kimliğinin bir şekilde dışında tutulan hemen hemen bütün gruplar, güncel siyasete kurban edilmiş ve bir sebep bulunarak ötekileştirilmiş: İtalyanlar, Ruslar, Çinliler, Vietnamlılar, Japonlar, Koreliler, Meksikalılar, Kübalılar, Salvadorlular, Suriyeliler, Afganlar, Somalililer, Nijeryalılar, Yemenliler ve diğer Arap ve Müslüman mülteciler…

   “Amerika için hamburger neyse, ötekileştirici davranış biçimi de odur.” sözleriyle bu vahim duruma dikkat çekilmeye çalışılmış birçok yerde.

   Ancak ne yazık ki bu ötekileştirme hâli, sadece Amerika’da değil, dünyanın hemen her ülkesinde yaşanmakta.😞

 14. Esma kuralkan

  Daisy……
  Her yazarın, her şairin bir Daisy’ si var
  Onu şekillendiren, kasıp kavuran Daisy’ler, ötekileştirilmekten doğan intikam, hırs ve son ……😔

  • Her yazarın, her şairin bir Daisy’si var.
   Bu sözünüzü doğrulayan o kadar çok hikâye var ki Esma Hanım…😞

 15. Esma kuralkan

  Bu sayfa ile Kendi değerli yazarlarımızın yanında, İngiliz toplumuna ışık tutan eserle oraya bir pencere açmanız,,. Tolstoy, Dostoyevesky vs ile Rus toplumuna açtığınız pencereler, Cengiz Aytmamov ile orta Asya’daki kardeşlerimizi okuduğumuz eser—Eserlerle Japon edebiyatı, Amerikan edebiyatı, koca yerküre büyük bir köy misali sörf yapıyoruz milletlerarası . 👏🏻👏🏻👏🏻

 16. Esma kuralkan

  👍 Demokratik sunum
  Objektif okuma
  Trendy olmuş yazarlar 👍
  Büyük kabul gören eserler 👍
  Doğru seçimler 👍👍👍
  Kitablogum sayfası 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👌

  • Teşekkür ederim…☺️
   Dünya, geniş bir yelpaze… Farklı devirler, farklı kültürler, farklı yaşanmışlıklar…
   Her yaşanmışlıktan bizim de alabileceğimiz hisseler var, varoluşumuzu anlamlandırmada bize yardım edebilecek hisseler…
   kitablogum.com’da -naçizane- yapmaya çalıştığım şeylerden biri de bu.

 17. Esma kuralkan

  şùle Hnm sayfanızın bir köşesinde,
  En güzel şiir mısraları ya yüzlerce kilometre tek başına denizin üstünde kulaç atan,yada yüzlerce metre denizin dibine dalan ŞAİRLER tarafından yazılır ‘
  demişsiniz….
  Şairler denizlerlemi ilgileniyorlar
  Deniz ve şair……enteresan 😊

 18. Esma kuralkan

  Tek başına suyun üstünde yada altında (ki sanırım su olması gerekiyor) nefesin ve kolun bitap düşmüş kalbin bir o kadar o sırada yada akabinde ağızdan dökülen nağmeler !!!!!!!
  Birinde şiddetle denemek isterim
  Hemen acele ile avımı arıyoruum 😊😊👏🏻👏🏻👏🏻

  • Nitelikli şairlerin ifadelerindeki etkileyiciliğin nereden geldiği sorusuna verilmiş güzel bir cevap: Onlar, ya denizin üstünde tek başlarına yüzlerce kilometre kulaç atar ya da yüzlerce metre denizin dibine dalarlar.

   Çağrışım gücü çok yüksek bir metafor. Birbirinden farklı ve güzel birçok yorum yapılabilir.
   Sizin yorumunuz da bunlardan biri Esma Hanım. Nefesin, kolun, kalbin bitap düşmesi ve böyle bir anda ağızdan çıkan kelimeler…
   Çok güzel… 😊

   Şairler, özel yetenekleri olan insanlar…
   Onların farklı olduklarını gösteren güzel bir hikâye paylaşayım sizinle:
   Görme engelli bir dilenci, boynuna astığı “Ben körüm.” yazılı bir tabelayla dileniyormuş. Derken, birisi ona seslenmiş: “Dostum, göğsünde asılı duran tabeladaki yazıyı değiştireyim, göreceksin ki sana eskisinden daha çok sadaka verilecek.” Dilenci de bu isteği geri çevirmemiş ve adamın tabeladaki yazıyı değiştirmesine izin vermiş. Dilenci, adama mesleğini sorunca, “Ben şairim!” demiş adam ve yazıyı değiştirdikten sonra gitmiş. Gerçekten de, dilenciye para verenlerin sayısı artmış. Dilenci hem sevinmiş hem de meraklanmış. Adamın ses tonundaki sevecenlik ve verdiği güven duygusuyla ne yazdığını ona sormamış olduğu için, kendisine para veren başka birisine: “Benim göğsümdeki küçük tabelada ne yazıyor?” diye sormuş. Soruyu duyan adam, üzerinde taşıdığı tabelada ne yazdığını bilmeyen dilenciye şaşırmış, ama soruyu da cevaplamış:
   -Tabelanızda, “Çocuğumun yüzünü hiçbir zaman göremeyeceğim.” yazılı, demiş.

   Hikâye basit bir hikâye ama yine de onlardaki söz ustalığının boyutuyla ilgili küçük bir fikir veriyor.

 19. Esma Kuralkan

  Ava yattım ben ….!!!!!
  Adamın birinde bunu denemek isterim. 👍👏👏
  Cebren, muzipce şair yapmak !!!! 👏👏

  • 😊 Şairler, doğuştan yetenekli insanlar olmasaydı ben de size yardım etmek isterdim Esma Hanım ama ne yazık ki bu çabamız, havanda su dövmekten başka bir işe yaramayacak.

 20. Esma Kuralkan

  Bu arada Ali Şevki Bey’in tespitleri 👌🏻👌👌🏻👍

  • Ali Şevki Bey’e ve düşüncelerini bizimle paylaşan, Esma Hanım size ve herkese çok teşekkür ederim.😊
   Her bir yorum, farklı bakış açıları, bu sayfalara ayrı bir derinlik ve sıra dışılık katıyor.

 21. Esma Kuralkan

  İnsanoğlunun var oluşundan bu yana aristokrat eğilim, aristokrat ego hep mevcut olmuş, insanoğlunun doğasında var ….
  Son rehber, son Resul, son kılavuz mesajları ile bu egoyu tedavi mesajları ile hayatı daha yaşanılası kılmaya çalışıyor 🙏🙏
  Aksi halde, ’ötekileştirme’ dışlama, kutuplaşma insanlığın yarası olmaya devam edicek ki Rönesans döneminde ‘ötekileştirme, sınıf farkı en tavan dönemini en acıtıcı şekilde yaşamış. Hindistanda da halen çook belirgin bi şekilde yaşanmakta 😢
  İçler acısı…..
  Kölelik. ❌❌❌❌❌❌❌❌⛔️

  • Sınıf farklılığının bariz yaşandığı yerlerde, birilerinin köleleştirilmesi, kaçınılmaz bir son…
   Hakkın, hukukun dolayısıyla da adaletin rafa kaldırıldığı, egoların tavan yaptığı bir son bu…

   İslam dini ve Hz. Muhammet (s.a.v), âdil olunmasına ve egoların tedavi edilmesine dair reçeteler sunuyor insanlığa.
   Hâl böyleyken ve ne yazık ki hemen hepimiz bu reçeteleri sadece okumakla yetiniyor, uygulamaya gelince de feci ve dramatik bir şekilde sınıfta kalıyoruz. 😕

 22. Esma Kuralkan

  Şule hnmcm
  Güzel Kardeşim…
  Hiçbir blogeer, sayfasına yapılmış yorumlara bu kadar ayrıntılı,itinalı cvb vermiyor .Tabi mutlaka benim göremediklerim arasında olabilir..
  Hem güzel bir kardeşimizsiniz
  Hem sadece edebiyat alanında değil birçok alanda ögretmenimizsiniz…

  Sadece Araştırma,bilgilendirme yapmıyorsunuz
  Derin bilgilendirme için teşekkür ederim

  • Estağfurullah, iltifat ediyorsunuz kesinlikle…

   “Öğretmenimizsiniz” sözünüzle, hemen bir sınıf ortamı canlandı gözümde Esma Hanım.

   Böyle bir ortamda öğretmen, işlediği yeni konuyu sunarken değişik teknikler kullanmaya çalışır. Bu esnada -sayısı çok değil- bir ya da birkaç öğrenci gözlerini öğretmenine kilitler, âdeta onunla nefes alır, onunla verir; onunla heyecanlanır, öğretmenin konuyla ilgili yaptığı espriye en hızlı tepkiyi o verir, sorulan bir sorunun cevabını ilk o bilir ve konunun içine o kadar iyi nüfuz eder ki sorduğu sorularla ya da düşünceleriyle konunun en can alıcı yönlerini yine o ortaya çıkarır.

   İşte siz Esma Hanım ve yorumlarıyla düşüncelerimizi genişleten diğer okurlar da bahsettiğim bu öğrenciler gibi, konunun farklı boyutlarının ortaya çıkmasını sağlıyor ve sadece bu da değil, sunduğunuz farklı bakış açılarıyla konuyu zenginleştiriyorsunuz.

   Size ve yorumlarıyla kendilerinden istifade etmemizi sağlayan diğer okurlara teşekkür ediyorum. 💐

   Eksik olmayın… 🌷🌺🌹

 23. Gülay doğan

  Şulecim,
  Yazından çok istifade ettim.Muhteşemdi.😊
  Biraz dikkatli okumak istediğim için
  felsefik ve sosyolojik yönünün ağırlığında ciddi anlamda yorulduğumu söylemeliyim.Bu tür yorgunluklardan keyif alırım zaten .
  Soylu erkinden dem vurdukları bir dönemlerini, Afrikalıların tesirinin önemli ölçüde olduğu bir müzik akımının adıyla anmaları biraz tezat olmuş değil mi?
  Şu husus da önemli: Kayıp olarak gördükleri yıllarını okul müfredatlarına almaları ,eğitici bir bakış açısıyla çocuklarına da anlatmaları saygın bir tutum.
  Öptüm seni, tebrikler😙

  • Önemli bir noktaya parmak bastın Gülaycım.
   Bu eser, dediğin gibi, Amerika’da okul müfredatlarına konulmuş bir eser. Bunu neden yaptıkları konusunda bir iki fikir yürütülebilir:
   Romanda ele alınan dönem, “Kayıp Dönem” olarak geçmiş Amerikan tarihine. Geçmişe bakıp hatalardan ders çıkarmak, insanlar kadar ülkeler için de hayati bir öneme sahip.

   Bununla birlikte, eserin dili de İngilizce açısından düzgün ve pürüzsüz olarak nitelendiriliyor. Hatta bu özelliğinden dolayı, ülkemizdeki yabancı dille eğitim veren okullarda dâhi, dil eğitimini desteklemesi için kitap okuma listelerine konuyor.

   Bu arada, müzik konusundaki tespitin, bana da ilginç geldi. Bazen ayrıntı gibi görünen şeyler, önemli bir veri olabiliyor. 🙂

 24. Mustafa Sinan Öztürk

  Etkilenmemek mümkün değil. Aktı gitti. Katkınız oldu hocam bu alanda bizlere. Ellerinize sağlık

 25. Katkıda bulunduysam mutlu olurum.
  Siz de yorumlarınızla bu sayfalara çok şey katıyorsunuz. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir